• Menu
  • Menu

Ostrov Ometepe v jezeře Nikaragua (Cocibolca)

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Nikaragua » Ostrov Ometepe v jezeře Nikaragua (Cocibolca)

Největší jezero v Nikaragui (8430 km2) se jmenuje poměrně nenápaditě Lago de Nicaragua. Mnohem lépe ale zní indiánský název jezera – Cocibolca, což v překladu znamená Sladké moře. Kromě toho, že je toto jezero největším sladkovodním jezerem v Latinské Americe, má i spoustu dalších unikátností. Asi nejzajímavější je místní endemický druh jediného sladkovodního žraloka na světě. Ten se zde vyvinul vlastně tak trochu omylem v době, kdy celé jezero vznikalo. Dnes sladkovodní jezero Nikaragua bylo totiž před mnoha lety spojeno s Atlantikem. Díky tektonickým pohybům Země ale vzniklo pohoří, které oddělilo nově vzniklé jezero od oceánu. A tak voda, která byla dříve slaná, působením deště a promícháváním s vodou z podloží, postupně ztrácela svou slanost. Žraloci, kteří byli nyní uvězněni ve slaném jezeře, si mohli vybrat – buď se postupně vyvinou na sladkovodní druh, nebo zahynou.

Na jezeře je několik stovek větších či menších ostrůvků. Ten nejzajímavější a největší se jmenuje Ometepe a byl utvořen díky vulkanické činnosti jeho dvou sopek. Vulkán Concepción, který měří 1610 metrů, se vypíná na severovýchodě ostrova a je stále aktivní sopkou. Jeho poslední exploze sopečného popela proběhla v roce 2005 a byla dokonce doprovázena i zemětřesením. Na jihozápadě ostrova se nachází vulkán Maderas (1394 metrů), který na rozdíl od Concepciónu není již aktivní. Ometepe je největším vulkanickým ostrovem, který leží ve sladkovodní ploše. Jeho rozloha je 276 m2 a je dlouhý 31 km a 5 až 10 metrů široký.

Na ostrov jsme se dostali v celku pohodlně hodinovou jízdou trajektem, který vyjíždí několikrát denně každou hodinu. Ubytovali jsme se v jedné z místních osad a šli se vykoupat do přírodního jezírka- „Ojo de aqua“. Nad hladinou zde poletovali papoušci a v korunách tropických stromů se houpaly opice. Voda byla tak průhledně modrá, že bylo vidět i několik metrů pod hladinu, a to nepočítám její výborné dermatologické účinky, prostě ráj.

Kromě koupání v různých přírodních jezírkách se můžete zchladit i v samotném jezeře Nikaragua. Jeho břehy jsou většinou tvořeny krásnými pískovými plážemi s palmami a deštníky, které jsou často jedinou záchranou před silnými slunečnými paprsky.

Pokud budete chtít ostrov i trochu prozkoumat, je nezbytné si pronajmout místního průvodce, který vás dovede třeba až na vrchol vulkánu Concepción nebo k vodopádu v džungli vulkánu Maderas. Zde je velkým lákadlem přírodní rezervace, která se rozprostírá na ploše 4 100 ha. Její součástí je nejen výše jmenovaný vodopád, ale i překrásné jezero Laguna de Maderas.

Příjemná může být i návštěva ostrova ze sedla zapůjčeného koně. Ti zdatní z nás, kterým nevadí tropické klima a sport, si mohou ostrov objet i na kole. Přeci jen, místní vzdálenosti jsou spíše zanedbatelné a cesty jsou zde ještě stále dost neudržované, takže časový rozdíl cesty na kole a autem je často poměrně nepatrný.

Nikdy ale nezapomeňte, že se stále nacházíte v oblasti, kde se vyskytuje spousta jedovatých hadů a pavouků. Jít se jen tak projít nebo projet džunglí by se tak pro někoho mohlo stát osudným. Týden před naší návštěvou zde umřel jeden z turistů na kousnutí jedovatým hadem- korálovcem. A že se tito hadi nevyskytují jen v džungli, o tom jsme se přesvědčili hned večer, kdy jsme jednoho objevili v koupelně.

korálovec a něco jako pavouk, co ale pavoukem není
korálovec a něco jako pavouk, co ale pavoukem není
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *