• Menu
  • Menu

Pálava

Pálava – biosférická rezervace UNESCO

Slunečný den a podzim, co více si přát? Jsme služebně v Brně a tak zbývá jenom pár hodin na odpolední výlet. Rozhodnutí je rychlé, Pálava a Mikulov. Už ze silnice u Věstonic, se před námi přes vodní hladinu (Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou) a barevné panorama, hrdě tyčí Pavlovské vrchy. V kopcích za Věstonicemi zaparkujeme auto a mezi vinohrady vystupujeme k hlavními hřebeni Pálavy. Slunce ozařuje vlnící se vinohrady, nad námi létají rogala a v dáli se pohupuje balón.

Pálava
Pálava

Trsy ještě neotrhaného hroznového vína tvoří s okolní přírodou a výhledy na vodní plochy romantické a dramatické prostředí. Jsme naivní, když si myslíme, že stihneme  do západu slunce vystoupat na vrchol. Ten se nám postupně vzdaluje a krade svým stínem omamné sluníčko. Nakonec vylezeme až pod vrchol, ale tady cesta nějak podivně končí. Na vrcholu  jsou lidé, ale výstup je asi možný z jiné strany. Při sestupu s velkým ostychem trháme pár bobulí vína. Je v nich síla ! Není to asi  správné, ale snad  těch pár kuliček nikomu nebude chybět. Rudý kotouč ohnivého slunce zatahuje oponu a tak vyrážíme do Mikulova, kde u sklenky dobrého moravského vína s doprovodem báječné cimbálovky končíme skvělý den.

Pálava
Pálava

Pálavské vrchy

Malebný horský ráz dávají Pavlovským vrchům skalní masivy ernstbrunnských vápenců. Od poloviny 19. století  se však mnoho geologů věnuje hádance, jak se bílé a tvrdé druhohorní vápence, podle hojných zkamenělin stáří kolem 150 miliónů let, ocitly na vrcholcích Pavlovských vrchů  a při tom zřetelně leží na horninách mnohem mladších – třetihorních.

Pálava
Pálava

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska

To je pozvánka na patnáct zastavení naučné stezky v nitru pálavských vršků a údolí, v místě kde se dozvíte jaké tu můžete potkat živočichy, kteří unikají vašim zrakům a třeba vám tato místa pomohou porozumět, jakou roli zde sehrál člověk ve vývoji zdejší přírody a krajiny.

Pálava

Chráněná krajinná oblast (CHKO), od roku 1986 také biosférická rezervace UNESCO, v jz. části, v jihozápadní části okresu Břeclav sev. a vých. Od Mikulova, vyhlášená v r. 1976 na ploše 83.32 km2. Posláním je chránit kulturní zemědělskou krajinu, ovlivňovanou lidmi nepřetržitě od starší doby kamenné, a její mimořádné přírodní hodnoty. Její jádro tvoří dva podcelky Mikulovské vrchoviny: na západě Pavlovské vrchy a na východě Milovická pahorkatina, rovinatý charakter mají pouze sv. okraj náležící Dyjsko- moravské nivě a jižní část při rakouské hranici, součástí Vídeňské pánve.

Pálava
Pálava
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář