• Menu
  • Menu

Parque Lage – BRAZÍLIE 17

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Parque Lage – BRAZÍLIE 17

Parque Lage

Parque Lage je zastrčený park na úpatí hory Corcovado, nedaleko od Jardim Botanico. Rostou zde zachovalé stromy, které jsou součástí národního parku Tijuca. Nejdříve vstupujeme do krásného paláce, ve kterém dnes sídlí School of Visual Arts. Pod oblouky na hlavním otevřeném nádvoří, kde je i bazén, umělci malují své obrazy. Součástí nádvoří je i příjemná kavárna Café du Lage.

Parque Lage
Parque Lage

Okolní park a zahrady jsou postaveny geometricky v romantickém stylu. Přecházíme přes mosty, jezírka, podíváme se do jeskyně a na rozhledu. Vše je postavené z malty, která napodobuje kameny a dřevo. Jedna z jeskyní ukrývá malé akvárium, kde plavou piraně a nejrůznější druhy ryb, převážně z brazilských sladkovodních vod. V korunách stromů běhá plno opic. Pozorujeme je, jak si pochutnávají na plodech z ovocných stromů.

Piraňa
Piraňa

Na rozlehlém pozemku, bývala v 16. století plantáž s cukrovou třtinou. Tento svěží kousek zeleně později získává Antonio Martins Lage Jr. A po něm jeho vnuk, průmyslník a jeden z největších a nejbohatších brazilských podnikatelů, Henrique Lage (1881-1941).  Podnikal v lodní dopravě, uhlí, sůl, mramor.  Zamiloval se do italské zpěvačky Gabriely Bezanzoni a nechal pro ni zrekonstruovat  palác v italském stylu, který byl dokončen v roce 1922. Na rekonstrukci se podílel italský architekt Mario Vodret. Ve své největší slávě zde Gabriela Bezanzoni organizovala velkolepé večírky, na kterých se bavili nejvýznamnější představitelé Ria De Janeira. Sídlo i pozemky se stávají veřejným parkem v roce 1960. Otevřeno je denně  od 8 hodin do 18 hodin a vstupné je zdarma.

Zátoka Guanabara

Sedáme na bus směr URCA v zátoce Guanabara. Odtud pojedeme lanovkou na Pao de Açúcar, neboli Cukrová homole, jeden ze symbolů města. Hned vedle lanovky je malá pláž, Praia Vermelha, „Red Beach“. Není tak slavná jako pláže Ipanema a Copacabana, ale je tu klidná hladina, málo lidí a nachází se v krásném přírodním prostředí a s nádherným výhledem.

Leblon a Ipanema
Leblon a Ipanema

Frederic Chopin

Z malého náměstí Praça General Tibúrcio hledí na pláž polský klavírista a skladatel Frederic Chopin. Sochu z bronzu zhotovil Augusto Zamoyski a měří 2,5 metru. Jakmile 1. září 1939 napadli nacisté Polsko a byl ve Varšavě zničen skladatelův pomník, tak Polská komunita žijící v Brazílii zareagovala a vznikla sbírka na nový památník,  zde ve čtvrti URCA.

Rio de Janeiro lze rozdělit do čtyř oblastí:

Centro (centrum města), Zona Sul (jižní zóna), Zona Oeste (západní Zóna) a Zóna Norte (Severní Zóna) My jsme v jižní zóně, jejíž součástí jsou i  slavné pláže Ipanema, sousedící s Copacabana a Leblon. Máme, ale tak málo času, a chceme toho vidět tolik, že jsme se sem podívali, ale ani jednou jsme se nevykoupali. Navíc přemísťování po Riu  zabere plno času.

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.