• Menu
  • Menu

Botanická zahrada – BRAZÍLIE 16

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Botanická zahrada – BRAZÍLIE 16

Jardim Botânico – Rio de Janeiro

Sešli jsme z našeho hotelu z kopce a na autobusovém nádraží a nasedáme na bus č. 583, který nás téměř po hodině zavezl do Jardim Botânico. Jsme nedaleko slavných pláží Copacabana a Ipanema a je odtud pěkný výhled na sochu Krista Spasitele. Botanická zahrada je otevřena pro veřejnost již od roku 1822. Vstupné je pouhých 7 BRL a otevřeno mají od 8 hodin do 5 hodin, 7 dní v týdnu. Nejdříve se stavujeme v obchůdku se suvenýry, protože trochu poprchává a nemáme deštníky. Zahrada se nachází na úpatí hory Corcovado a je součástí národního parku Tijuca (Floresta da Tijuca), která je domovem stovek druhů rostlin a volně žijících živočichů z Atlantského deštného pralesa a je chráněna a označena jako biosférická rezervace UNESCO a IPHAN (The National of Historic and Artistic Heritage Institute). Botanická zahrada samotná má plochu přes 350 akrů a nachází se zde více jak 6000 různých druhů  tropických a subtropických rostlin a stromů. Roste tu 900 druhů palem a některé jsou více jak sto let staré. Žije zde ale i mnoho druhů tropických ptáků, ryb a savců.

Combretum reticulatum z Afriky
Combretum reticulatum z Afriky

Jedna z největších tropických zahrad světa

Dočetli jsme se, že v roce 1807 uprchla celá portugalská královská rodina před francouzskou invazí do Brazílie.  Portugalský král Dom João VI. a jeho rodina započali svou exilovou vládu v Rio de Janeiro a založili zde mimo jiné i zahradu, která byla tabu pro širokou veřejnost po dalších téměř 14 let. Aklimatizovali zde koření, jako je skořice, pepř a muškátový oříšek, které bylo dováženo ze Západní Indie. Ze skromných začátku se zrodila jedna z největších tropických botanických zahrad na světě.

Palmová alej Barbosa Rodrigues

Samotný vchod do zahrady je fascinující, protože se prochází 700 metrů dlouhou palmovou alejí Barbosa Rodrigues, kde roste Roystonea oleracea, (Palma královská). Tyto stromy byly původně vyhrazeny pouze pro královskou rodinu a měli je vlastnit jen omezeně bohatí a mocní. Avšak dvacet let poté, co byla palma poprvé vysazena, tak rozkvetla a rodila plody. Vzniklá situace byla vnímána jako hrozba a proto ředitel zahrady nařídil, že semena budou odstraněna a spálena. Otroci v noci vylezli na palmu, semena otrhali a tajně prodali. Takto se palma postupně začala šířit po celé Brazílii. V aleji jsme napočítali  celkem 137 obrovských palem. Všechny jsou potomky jedné „matky“,  s názvem Palma Mater, jež je původem z Mauricia. V roce 1972 byla bohužel Palma Mater zasažena bleskem. Od svého vysazení se tedy dožila 163 let a dorostla do výšky 38,7 metrů. Na stejném místě je dnes vysazena  Palma Filia (Palma dcera).

palmová alej
palmová alej

 Největší lekníny na světě – Victoria amazonica

Na mírném vyvýšení je kamenná pergola s bustou mnicha, jménem Frei Leandro, prvního ředitele botanické zahrady v období 1824-1829. Je po něm pojmenované i jezírko, ale více se používá název  Victoria Regia a to díky největším leknínům na světě, Viktorie královská (Victoria amazonica). Má  listy o průměru až tři metry. Právě jsou zde v plném květu růžové lekníny (Nympheaceae), které  vyrůstají z bahna, prodírají se špinavou vodou, až se nakonec čisté a zářivé zjeví na hladině.

Orchideje a masožravé rostliny

Krásná je i litinová kašna, která byla vyrobena v Anglii a představuje hudbu, umění a poezii. Po stromech poskakuje malpa hnědá, které se také říká malpa rohatá, protože má krátké, zježené chlupy nad čelem, které působí dojmem růžků. Prohlédli jsme si skleník s orchidejemi, masožravými rostlinami, bromélie, mnoho stromů a nekonečné množství dalších rostlin. Nakonec se zastavujeme v restauraci, kde jsou sochy, fontány a dětské hřiště.

masožravé rostliny
masožravé rostliny

Jezero Lagoa Rodrigo de Freitas

Ze zahrady se jdeme projít okolo jezera Lagoa Rodrigo de Freitas, které je hned naproti botanické zahradě. Pokračujeme kolem slavného dostihového závodiště Hipodrom Gávea,  brazilského Jockey Clubu. Popravdě jezero trochu zapáchá rybinou a na břehu se povalují huliči trávy.  Laguna je připojena k Atlantskému oceánu a dostává se sem mořská voda. Cestou jsou skvělé graffiti, ale k tomu se dostanu až jindy.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.