Zahrady na Inle Lake
Na výlet po jezeře Inle Lake jsme se moc těšili. Jako ostatní, i my jsme měli svého průvodce a loď. Chtěli jsme vidět jezero tak trochu jinak, klidně méně okázalé, neturistické. Požádali jsme průvodce ať nás nevodí na turisticky nejfrekventovanější místa. No, stejně nás tam vzal! Jezero samo o sobě je tak krásné, že i když budete jenom plout, budete si připadat v jiném světě. Projíždějící bárky s vesničany a dětmi, které plují možná do školy, mniši, kteří jedou do chrámu, rybáře ať už ty „falešné“, krásně oblečené a nastavující svůj um dychtivým turistům za peníze, ale i ti obyčejní, kteří v lotosových polích pokuřují a čekají na své úlovky. Na jezeře jsou vesnice postavené na vysokých kůlech. Jsou zde restaurace, hotely, chrámy, tržiště, továrna na hedvábí a lotosové látky, spousty dílen s rukodělnými řemesly a také obyčejní lidé a turisté, prostě vše. Kousek od jezera na Red Mountain můžete ochutnat i červené a bílé víno nebo zajet k horkým pramenům.
Plovoucí zahrady na Inle Lake
Ale já se dnes chci zmínit o další zajímavosti, kterou je jezero Inle Lake proslulé, a to jsou plovoucí zahrady. Velmi úrodné zahrady, kde rostou květiny, ovoce, rajčata a spousty jiné skvělé zeleniny.
Zahrady, které plavou přímo na jezeře v kanálech a bludištích, které jenom sami Barmánci dokáži najít. Vybudovat tento unikát není vůbec jednoduché. Pracovití obyvatelé jezera sem museli na člunech navozit obrovské množství vodních hyacintů. Ty pak umístí do plovoucích roštů, které jsou zhotoveny z bambusových tyčí. Díky hustému kořenovému systému udělají plochu, která se spálí, na jeho povrch se pak dá úrodné bahno ze dna jezera. Díky rychlému množení vodní hyacint vytváří souvislé vzájemně propletené porosty, které jsou dokonce schopny unést člověka. Jednoduché a důmyslné rošty, pak plavou na hladině a dokáží se přizpůsobit klesání a stoupání vodní hladiny a nezatopí se. Mezi ostrůvky a poloostrovy takto vytvořenými je síť kanálů, která tvoří pro Inthy hlavní dopravní trasy.
Jezerní lidé
Jezero, jehož břehy lemují Šanské hory, vysoké až 2000 m.n.m., patří od roku 1985 do chráněné krajinné oblasti. Jezero má široké spektrum využití od rybaření, plovoucích zahrad přes zavlažování půdy, jezero slouží obyvatelům ke každodenní hygieně a koupání, k praní prádla i mytí nádobí. Je jasné, že zde je problém s odpadním systémem a díky přizpůsobivosti obyvatel zde zatím nevypukla žádná epidemie cholery Etnika, která na jezeře a v okolí žijí jsou: Šanská, Danu, Pa-O.
Pokud máte možnost půjčit si loď, bylo by skvělé jezero projet sami. Na plovoucích zahradách jsme byli skoro při západu slunce, neskutečný zážitek , ale bylo by lepší mít na tuto oblast ještě více času.
Přidat komentář