• Menu
  • Menu

Plovoucí zahrady Myanmar

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Plovoucí zahrady Myanmar

Zahrady na Inle Lake

Na výlet po jezeře Inle Lake jsme se moc těšili. Jako ostatní, i my jsme měli svého průvodce a loď. Chtěli jsme vidět jezero tak trochu jinak, klidně méně okázalé, neturistické. Požádali jsme průvodce ať nás nevodí na turisticky nejfrekventovanější místa. No, stejně nás tam vzal! Jezero samo o sobě je tak krásné, že i když budete jenom plout, budete si připadat v jiném světě. Projíždějící bárky s vesničany a dětmi, které plují možná do školy, mniši, kteří jedou do chrámu, rybáře ať už ty „falešné“, krásně oblečené a nastavující svůj um dychtivým turistům za peníze, ale i ti obyčejní, kteří v lotosových polích pokuřují a čekají na své úlovky. Na jezeře jsou vesnice postavené na vysokých kůlech. Jsou zde restaurace, hotely, chrámy, tržiště, továrna na hedvábí a lotosové látky, spousty dílen s rukodělnými řemesly a také obyčejní lidé a turisté,  prostě vše. Kousek od jezera na Red Mountain můžete ochutnat i červené a bílé víno nebo zajet k horkým pramenům.

Plovoucí zahrady Inle Lake

Plovoucí zahrady na Inle Lake

Ale já se dnes chci zmínit o další zajímavosti, kterou je jezero Inle Lake proslulé, a to jsou plovoucí zahrady. Velmi úrodné zahrady, kde rostou květiny, ovoce,  rajčata a spousty jiné skvělé zeleniny.

Plovoucí zahrady Inle Lake

Zahrady, které plavou přímo na jezeře v kanálech a bludištích, které jenom sami Barmánci dokáži najít. Vybudovat tento unikát není vůbec jednoduché. Pracovití obyvatelé jezera sem museli na člunech navozit obrovské množství vodních hyacintů. Ty pak umístí do plovoucích roštů, které jsou zhotoveny z bambusových tyčí. Díky hustému kořenovému systému udělají plochu, která se spálí, na jeho povrch  se pak dá úrodné bahno ze dna jezera. Díky rychlému množení vodní hyacint vytváří souvislé vzájemně propletené porosty, které jsou dokonce schopny unést člověka. Jednoduché a důmyslné rošty, pak plavou na hladině a dokáží se přizpůsobit klesání a stoupání vodní hladiny a nezatopí se. Mezi ostrůvky a poloostrovy takto vytvořenými je síť kanálů, která tvoří pro Inthy hlavní dopravní trasy.

Plovoucí zahrady Inle Lake
Plovoucí zahrady Inle Lake

Jezerní lidé

Jezero, jehož břehy lemují Šanské hory, vysoké až 2000 m.n.m., patří od roku 1985 do chráněné krajinné oblasti. Jezero má široké spektrum využití od rybaření, plovoucích zahrad přes zavlažování půdy, jezero slouží  obyvatelům ke každodenní hygieně a koupání, k praní prádla i mytí nádobí. Je jasné, že zde je problém s odpadním systémem a díky přizpůsobivosti obyvatel zde zatím nevypukla žádná epidemie cholery Etnika, která na jezeře a v okolí žijí jsou: Šanská, Danu, Pa-O.

Pokud máte možnost půjčit si loď, bylo by skvělé jezero projet sami. Na plovoucích zahradách jsme byli skoro při západu slunce, neskutečný zážitek , ale bylo by lepší mít na tuto oblast ještě více času.

Plovoucí zahrady Inle Lake
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *