• Myanmarské zajímavosti – řemesla

  od • 30.12.2017 • Myanmar /Barma/ • Štítky: , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Cigára, deštníky a klobouky

  Barma je země plná nádherných lidí, pagod, krásné přírody, hor  i mořských pláží. Je to jedna z mála zemí, kde můžete i v dnešní době vidět, pro nás už dnes zapomenutá řemesla. Výroba hedvábí z lotosů, pěstování plodin na plovoucích zahradách. Nevím, zda cigára, deštníky a klobouky patří k sobě, ale v Myanmaru to vypadá, že ano. Společné pak mají nejenom, že jsou  exotické a krásné, ale i to že jsou udělané ručně a z přírodních surovin.  Myanmarské ženy i muži rádi kouří a cigára k nim patří. Klobouky a deštníky pak plní funkci ochrannou i estetickou.

  ruční výroba cigár Myanmar

  Papírové deštníky

  Jejich historie sahá zřejmě do Číny, odtud se pak postupně jejich výroba rozšířila do dalších asijských zemí. Velice krásné deštníky jsme viděli i v Thajsku, Laosu, Kambodži i Vietnamu. Krásné papírové deštníky jsme také obdivovali při návštěvě další asijské země, Myanmaru. Asi nejvíce pak u jezera Inle Lake. Papír pro řemeslnou ruční výrobu se vyrábí z morušové buničiny. Hotové papírové pláty  se  poté barví  a nanášejí se na ně různé vzory. Střední část deštníku je vyráběna ze dřeva nebo bambusu.

  papírové deštníky Myanmar

  papírové deštníky Myanmar

   

  Slaměné klobouky

  V jižní a jihovýchodní Asii je velmi rozšířeným typem slaměného klobouku kuželový klobouk. Na hlavu se připevňuje většinou šátkem a jeho kuželový tvar má sloužit k tomu, aby ochraňoval hlavu před sluncem a deštěm. O jedné z jeho funkcí jste možná dosud neměli ani zdání a zde se ukáže vlastně jeden z důvodů, proč je vyroben ze slámy. Pokud jej totiž ponoříme do vody, má funkci také jakéhosi ochlazovače hlavy. Z toho vyplývá, že je vhodný zejména do horka a ne do zimy. Klobouky nosí hlavně lidé pracující venku a zemědělci. Slaměný klobouk, ale plní i funkci estetickou a tak je možné si vybrat z nepřeberné škály tvarů i barev.

  Klobouky Myanmar

  Slaměné klobouky Myanmar

  Slaměné klobouky Myanmar

  Cigára

  Výrobu „ zdravých„  cigár jsme mohli vidět v jedné z dílniček na jezeře Inle Lake. Ženy vyrábějí cigára z přírodních surovin. List Cherroot,  tabák, který se používá jako svrchní list na cigáro – doutníček, jako další přísady jsou tamarind, hnědý cukr, med,  rýžové víno, banán, ananasový květ, lepkavá rýže na finální dodělání. Ženy dokáží za den vyrobit až 500 ks cigár. Můžeme věřit i tomu, že cigára, ze zdravých surovin pomáhají i proti některým nemocem.

  cigára Myanmar

  ruční výroba cigár Myanmar

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *