• Menu
  • Menu

Inle Lake, Myanmar

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Inle Lake, Myanmar

Lotos a hedvábí

Vyrážíme z městečka Nyaung Shwe na celodenní výlet po jezeře Inle Lake. Jezero Inle Lake není jenom jezerem plovoucích zahrad a nádherných panoramat. Je to také jezero přeplněné turisty, jezero „falešných“ rybářů, kteří pádlují nohou, místo, kde spatříte ženy s „dlouhými“ krky , navštívíte trhy, zajímavá  řemesla a krásné výrobky. Já chci mluvit o nádherném zážitku, kterým byla i když také „povinná“ návštěva výrobny látek z lotosu a hedvábí.

Inle Lake – falešní rybáři

 

Manufaktura tkaní a výroby hedvábných a lotosových oděvů

Už, když jsem spatřila barmský kolovrátek na spřádání nití a dřevěné tkalcovské stavy, srdíčko mi poskočilo. Myšlenkový návrat do dětství  k mé babičce a dědovi  do  roubenky v Krkonoších. Děda tkal koberce z barevných zbytků látky. Stav měl osnovu a pozorovat dědu při práci za doprovodu klapání bylo úžasné.

v manufaktuře

 

Lotosová vlákna

Ale teď jsme na krásném jezeře Inle Lake v Myanmaru. Tady mají ještě jeden, možná dnes už světový unikát navíc, tkají látky z lotosových vláken, která se získávají z lotosových stvolů.  Nevěděla jsem, že se z lotosu dá vyrobit látka. Získat vlákno není jednoduché. Stonek se ručně nařízne nožíkem, opatrně se oba konce povytáhnou. Vlákna, která se objeví, se položí na prkénko. Potom se dlaní vlákna několikrát uhladí a namotají na kolovrátek. Nitě se  barví a suší pověšené nad jezerem. Při tkaní vlákna lotosu vytvoří neuvěřitelně vysokou kvalitu látky. Na jednu utkanou šálu je použito více jek 3000 kmenových vláken lotosu.

výroba lotosových vláken

 

Prostředí dřevěných stavů a kolovrátků v dřevěném domě na kůlech, něžné barmské ženy, světlo, které prosvítá okny z jezera,  barvy látek a  nití. Odtud se mi nechce, chci splynout s klapáním stavů a s úsměvy těchto lidí.

Součástí manufaktury je prodej zboží. Tady to je ráj, pastva pro oči a past na peněženku. Lotosové i hedvábné  výrobky jsou na zdejší poměry opravdu drahé a  také velmi žádané. Když si člověk představí tu úmornou práci, není se co divit. Zachraňuje mě to, že v batohu na naší dvouměsíční cestě po Asii není opravdu místo ! Ale nějaká ta šálka pro mě i pro moje holky se tam snad vejde.

tkaní látek
výroba látek Inle Lake

Lotos ( Nelumbo)

Lotosový květ byl a je v řadě náboženství posvátnou květinou a důležitým symbolem. Hrál důležitou roli v egypptské mytologii, dodnes je ctěn v hinduismu i budhismu. Lotos, který vyrůstá z bahna, ale zůstává špínou zcela nedotčený, je hlavním buddhistickým symbolem zřeknutí se, čistoty a osvobození z cyklické existence.

Inle Lake
Inle Lake – falešní rybáři
Inle Lake

Lotos je jediný rod čeledi lotosovité (Nelumbonaceae) vyšších dvouděložných  rostlin. Zvláštností lotosu je, že se nedá ušpinit tekutými nečistotami, na povrchu okvětních lístků jsou drobné krystaly, které pomáhají stékání tekutých látek z květu. Tuto techniky nyní využívají oděvní firmy pro produkci obleků, které se nedají politím ušpinit.

tkaní látek

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *