• Menu
  • Menu

Polsko – kostel sv. Leonarda UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Polsko – kostel sv. Leonarda UNESCO

Lipnica Murowana

Do malebného městečka Lipnica Murowana nedaleko města Bochnia, kde jsme také navštívili známé solné doly a muzeum motýlů, jsme dorazili už téměř za tmy. Na náměstíčku jsme se ocitli někde ve středověku a neměli moc času si jej více prohlédnout, naším cílem byl dřevěný kostel sv. Leonarda.

Lipnica Murowana

Kostel sv. Leonarda (kościół drewniany św. Leonarda) 

Unikátní dřevěná stavba patří k nejlépe zachovalým gotickým dřevěným svatyním. Kostel byl v roce 2003 přípsán na listinu památek UNESCO.

Kostel sv. Leonarda UNESCO (3)

Dřevěný kostel se srubovou konstrukcí, čtvercovou lodí na kterou navazuje úzké obdélné presbyterium, polygonálně zakončené, se nachází nad říčkou Uszwica asi 10 minut od náměstí. Kostel má strmou střechu pokrytou došky.  Původní kostel nahradil roku 1141 pohanskou svatyni boha Svantovíta. Dnešní podoba kostela pochází 15. století. Nízké kryté chodby kolem obvodu kostela /tzv. soboty/ byly postaveny v 16. století. Okna jsou pouze na jihu. Interiér kostela je vyzdoben  nástěnnými malbami gotických postav  patronů na stropě lodi z 15. století, v presbyteriu ze 16. století. Malby na stěnách jsou z roku 1689. Malby na stěnách lodi jsou barokní, na severní stěně datované do roku 1711. Parapet chóru zdobí expresivní lidové malby Dekalogu.

Kostel sv. Leonarda UNESCO (3)

Svatý Leonard / Svatý Leonard z Limoges,  řečený Linhart z Noblatu/, poustevník který se narodil před rokem 500, zemřel v r. 559. Narodil se v šlechtické rodině v Gálii, vyrůstal na dvoře franckého krále Chlodvíka.

Kostel blahoslaveného Šimona

Kostel  blahoslaveného Šimona a kostel sv. Ondřeje

Dalšími památkami městečka jsou mimo jiné gotický farní kostel sv. Ondřeje Apoštola, barokní kostel blahoslaveného Šimona z Lipnice/Sanktuarium Switego Szymona/.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *