• Menu
  • Menu

Bochnia, solný důl a lázně Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Bochnia, solný důl a lázně Unesco

Historie vykopaná v soli, Bochnia

Před návštěvou dolu Bochnia jsme navštívili více známý solný důl Wieliczka. Na rozdíl od šílených davů turistů tam, je tady v Bochnii vše více poklidné a harmonické. Při naší návštěvě nebyl problém parkování přímo u vstupu. Parkovné zdarma. V dole je spousta aktivit připravených pro děti.  Solný důl o devíti úrovních a celkové délce 300 km nabízí svým návštěvníkům procházku do historie, ukáže těžkou práci lidí, kteří v dolech pracovali. V dole navštívíte solnou kapli, můžete si zahrát míčové hry na opravdovém hřišti, také můžete obdivovat umělecká díla a krásné sochy vytvořené ze soli a také si můžete  dát něco k jídlu a zapít to sklenkou dobrého piva ve zdejší, možná nejníže položené restauraci v Polsku. Pro kulturní akce i konference je zde několik sálů. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové okruhy. Na prohlídku si udělejte dost času. Zajímavá prohlídka trvala více jak 4 hodiny. Prohlídka není vhodná pro klaustrofobiky, oproti dolu Wieliczka, je zde vše více těsné, temné a strašidelné, ideální pak určitě pro dobrodruhy a zvídavé děti.

duchové v dole Bochnia
duchové v dole Bochnia

Bochnia v UNESCO

Nejstarší solný důl v Polsku, otevřený nepřetržitě od roku 1248.  Těžit se zde přestalo více jak před dvaceti lety. Pro svoji jedinečnost  je důl  od 23. června 2013 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

důl Bochnia - sochy ze soli
důl Bochnia – sochy ze soli

Lázně v solném dole Bochnia

Od roku 1995  jsou  v dole lázně, kde se léčí lidé s nemocemi horních cest dýchacích. Léčivé mikroklima a vzduch nasycený chloridem sodným, hořčíkem a vápníkem, pomáhá lidem s astmatem, s  léčením chronických viróz cest dýchacích i alergiemi. Lázně, vybudované v hloubce 250 metrů pod povrchem, nabízejí dvoutýdenní pobyty i pobyty víkendové a kratší na několik dnů. Léčit se sem jezdí malí i velcí, na ozdravné pobyty jezdí i celé rodiny. Někteří v dole i přespávají, o to je pak účinek klimatu výraznější. K přespání slouží velká noclehárna, kam se vejde přes 200 lůžek a pak dražší „noclehárna“, která já rozdělená na menší pokojíky s několika lůžky.

na 140 metrů dlouhé klouzačce
na 140 metrů dlouhé klouzačce

V dole je možné provozovat další aktivity, které návštěvníkům zpříjemňují pobyt. Mimo léčebných procedur si zde mohou „pacienti“ zahrát basketbal, fotbálek, ping pong a mnoho dalších sportovních aktivit. Velkou a oblíbenou atrakcí je 140 metrů dlouhá dřevěná skluzavka pro děti i dospělé. Dříve se po skluzavce dopravovaly bloky soli. A to není vše po procházce v dole si mohou dát něco dobrého ve zdejší restauraci. Která je více jak 200 metrů pod zemí. Do lázní  v Bochnii a také do nedaleké Wieliczky jezdí především Poláci, ale můžete tady potkat také Rusy, Němce, Ukrajince i Rakušany.

Informace, ceny, ubytování nejdete: Kopalnia soli Bochnia

restaurace v dole Bochnia
restaurace v dole Bochnia

Historie

Nejranější doklady o vaření soli v okolí Bochni, v Kolantowie, Chodenicach, Lapczycy, Chelmie a Lezkowinicach pocházejí z doby okolo roku 3500 před Kristem. Sůl se tehdy získávala odpařováním vody z přírodních pramenů. Takto se sůl získávala až do poloviny 18. století. Nejstarší psaný doklad o soli v Bochni pochází z roku 1198. Je to dokument patriarchy Monacha potvrzující dar soli z Bochni (sal de Bochegna) klášteru Božogróbcow v Miechowe prostřednictvím rytíře Mikora Gryfita.

důl Bochnia
důl Bochnia

Ložisko kamenné soli v Bochni byla objevena okolo roku 1248, pravděpodobně během prohlubování solankových studní. Studny byly seskupeny v údolí potoka Babica. V tom místě byly vyhloubeny i dvě nejstarší šachty: Gazaris (Věžní) a Sutoris (Ševcovská). Ta poslední slouží do dneška.

Exploatace kamenné soli začala v roce 1251. V začátcích byla předmětem těžby východní část ložiska, kde se sůl nacházela nejblíže k povrchu. Důlní díla jednotlivých šachet se spojila v roce 1386. V té době pracovalo při dobývání soli šedesát kopáčů.

důl Bochnia
důl Bochnia

V 16. a 17. století se důl dělil na část východní, nejstarší, tzv. Staré Góry se šachtami Floris, Sutoris, Gazaris a část západní, tzv. Nowe Góry se šachtami Regis, Bochneris a campi. Hloubka těžby dosáhla místy až 300 m a v dolech pracovalo 500 havířů. V roce 1772 připadly doly Rakousku. V těch dobách délka důlních chodeb dosahovala 1900 m. Ze šestnácti šachet bylo činných 5: Floris, Gazaris, Sutoris, Regis a Campi. Do 19. století se těžila sůl tak, že se špičáky, kladivy a klíny odsekávaly hroudy soli, které se pro ulehčení transportu zakulacovaly. Takové zakulacené kusy se nazývaly balvany. Menší úlomky soli byly pěchovány do beček. Později byly zavedeny parní stroje a dobývání bylo zmechanizováno.

...pár schodů do dolu
…pár schodů do dolu

V dnešní době je v dole založeno 16 pater, přičemž maximální hloubka dosáhla v 80.tých letech 20. století 468 m.

Odborný text – historie : http://geologie.vsb.cz/

 

 

 

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *