• Menu
  • Menu

Polsko – Kostel Wang, Karpacz

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Polsko – Kostel Wang, Karpacz

Świątynia Wang – kostel Wang

Po návštěvě japonské zahrady Siruwia pokračuji dále do Karpacze. V lesích stojí auta a všude je spousty houbařů. Jsem v Karpaczi /dříve německý Krummhübel/.  Horské středisko  s nádhernými výhledy na Krkonoše, při výhledu nelze nevidět obrovský komplex hotelu Golebiewski Karpacz, asi super lázeňský a SPA hotel, ale jinak dost šílená megalomanská stavba. Jsou zde lyžařské vleky, horská dráha Karpacz Alpine Coaster a další atrakce pro návštěvníky.  Zaparkuji na jednom z parkovišť pod kostelem. Ke kostelu jezdí také auta, ale spíše jen vyloží lidi, kteří jsou méně pohybliví. Parkoviště tam je přeplněné.  Jsem v turistickém centru /asi něco jako Špindlerův Mlýn) a tak je vše zpoplatněno.

kostel Wang

I když není víkend ke kostelu míří hodně turistů a věřících. Kupuji vstupenku za 10 zlotých a přifařuji se ke skupině německých turistů, kteří mají komentovanou prohlídku. Německy neumím, ale dostávám překlad v češtině a nemusím čekat. U kostela je malý hřbitov a kostelní zahrada s krásnými výhledy na Krkonoše. Vidím i Sněžku. Začínají přibývat lidi a tak se ještě zastavím v gruzínské restauraci s výhledy, kde je moc příjemně. Ochutnám soljanku a pak už pokračuji zpět do ČR.

kostel Wang

Wang

Kostel Wang (polsky Świątynia Wang, norsky Vang stavkirke, německy Stabkirche Wang).

Původ kostela

Kostel stál v norské vesnici Vang  (oblast  Valdres) podle které dostal jméno. Na severní úbočí Krkonoš byl přestěhován v polovině 19. století. Původně vikinský kostel stál v norské rybářské obci Vang již od roku 1175. Roku 1841 se její obyvatelé rozhodli, že si postaví větší zděný kostel. Aby získali peníze na novostavbu, rozhodli se starý kostel prodat jako dřevo na otop.

kostel Wang

Byla náhoda, že se na dražbě objevil norský malíř  Johan Christian Dahl, profesor Akademie výtvarných umění v Drážďanech. Dokázal přemluvit obyvatele obce k pečlivému rozebrání stavby, a k očíslování všech jednotlivých dílů. Nejprve usiloval o zachování kostela v Norsku,  to se mu však nezdařilo. Selhal i pokus umístit kostel na Pavím ostrově v Berlíně. Pro přestěhování kostela získal podporu pruského krále Fridricha Viléma IV; rozebraná stavba byla díky tomu převezena do Královského muzea v Berlíně. O jejím dalším osudu rozhodla korespondence mezi panovníkem a hraběnkou Friderikou von Redern z Bukovce, která potřebovala pro evangelické obyvatelstvo horských vesnic na svém panství nový svatostánek. Pozemek poskytl hrabě  Christian Leopold von Schaffgotsch

kostel Wang

Na jaře 1842 byly bedny na vorech přepravovány proti proudu Odry do Lehnice (Liegnitz), a odtud již na vozech přes  Jelení Horu. (Hirschberg) do obce Brückenberg [dnes Karpacz Górny]. Hraběnce byla předána příslušná dokumentace kostela i s královým osobním návrhem na novou věž kostela, která pak byla přistavěna.srpna 1842 byl králem položen základní kámen, a 28. července 1844 bylo provedeno slavnostní vysvěcení za účasti královské rodiny. Bohužel funkčnost kostela podmínila řadu změn proti původnímu stavu, takže se z kostelíku stala svým způsobem novostavba s autentickými výzdobnými prvky.

kostel Wang

Kostel Wang je tzv. stavkirke  – sloupovým kostelem, jehož krov nenesou obvodové zdi, ale vysoké sloupy. Ty jsou dvanáct let ponechané v opracované podobě na dešti a větru a následně naimpregnované dehtem z dřevěného uhlí. Takto upravené sloupy vydrží více jak 800 let.

Kostelů tohoto typu byly kdysi v Norsku tisíce, do současnosti se jich však dochovalo jen třicet. Pro tuto severskou zemi se jedná o památky prvořadého významu.

Budova kostela je postavena z norské borovice a nenajdete v ní žádné hřebíky. Vedle se nachází žulová věž, která chrání dřevěnou budovu před poryvy horského větru. Kostel Vang je také známý jako kostel šťastných manželství.

kostel Wang

Otevírací hodiny a vstupné

15.dubna – 31. října 9,00 – 18,00

1.listopadu – 14. dubna 9,00 – 17,00

V neděli a o svátcích se konají v 10 hodin  bohoslužby. Poté je možné navštívit kostel v 11.30 hod .

Ceník, vstupenky

Dospělí – 10,00 PLN, děti (od 6 let) – 5,00 PLN, žáci a studenti do 26 let – 5,00 PLN

Foto, kamera – 5,00 PLN, vstup pouze na náměstí – PLN 2,00

kostel Wang

 

Karpacz

Karpacz (něm. Krummhübel) je polské lázeňské město a lyžařské středisko. Nalézá se na severním úbočí Krkonoš v Dolnoslezském vojvodství v okresu Jelenia Góra. Správní území města zasahuje až na vrchol Sněžky, kde lze přejít do Česka.

Sněžka

část textu : zdoj /https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Wang

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *