• Menu
  • Menu

Polský Balt autem 3 – Osieki

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Polský Balt autem 3 – Osieki

Na hřbitově u jezera Jamno

Do navigace dáváme obec Mielno. Jak rychle přijedeme , tak rychle zase odjedeme, tady je turistické peklo! Lidí a atrakcí jak na Matějské pouti. Nakoupíme v supermarketu dobroty a pokračujeme dál. Na konci obce zastavujeme v malé retro restauraci „ Stará chata“  s ubytováním. Dáme si točené pivko a rajčatovou polévku. My potřebujeme hlavně dobít mobily. Je už tma když pokračujeme do obce Lazy. Doufáme, že objevíme nějaký plácek na spaní. Moc se nám to nedaří a tak nám radí sympatický Polák, který vycouvá  a vykličkuje mezi auty a domy naším autem z prokletě úzké slepé ulice. „Jeďte na konec obce, tam je slepá, takový kruháč a tam místo najdete“.  Vše je jak říká, zacouváme do lesa, Gabča mě naviguje z venku a po pár minutách letí do auta. Venku je komáří  komando. štípou nás hlava nehlava. Příšerné, to vzdáváme a znovu nasedáme a pokračujeme malinko do vnitrozemí.  Po několika kilometrech  přijíždíme do sympatické vesničky Osieki. Za zákrutem silnice je malý upravený plácek pod borovicemi.

jezero Jamno Osieki

Osieki

Ráno trochu překvapené, že  kousek za autem je kříž a náhrobky, o kus dále kostel. Jsme na malém hřbitově, spíš u nějakého památníku, tak snad nám mrtví odpustí.  Posouváme auto do zákruty, kde je i mini plážička, prostor na stany, stoly a lavice i toi-toi-ka. Jsme u jezera Jamno.

na hřbitově

Osieki [ɔˈɕeki],  vesnice ve správním obvodu Gmina Sianów v okresu Koszalin v Západopomořanském vojvodství v severozápadním Polsku. Leží přibližně 8 kilometrů severozápadně od Sianowa, 12 km severně od Koszalinu a 145 km severovýchodně od krajského města Štětín.

Jezero Jamno

Po dobré snídani jsme se hecly a šly se do jezera vykoupat. Dost nás to zklamalo, voda po kolena až do půlky jezera i čistota nic moc. Prostě teplé asi zarybněné jezero.

jezero Jamno Osieki

U jezera Jamno jsme byli už před několika lety v obci Mielno. Celé okolí jezera je hodně turistické, jsou tu kempy, penziony, hotely i ozdravovny. Kolem jezera jsou smíšené i borovicové lesy. Jeho průměrná hloubka je 1,4 m a maximální 3,9 m. Jezero vzniklo z bývalého mořského zálivu a má rozlohu 2240 ha, s délkou 10 km a šířkou 3,4 km. Jamno je spojeno s Baltským mořem přes kanál s názvem Jamieńskim Nurt. Ústí kanálu  je během bouřek často zaplaveno. Jezero je skvělým místem pro provozování vodních sportů a pro rybolov. Dominantními druhy ryb ve vodách Jamna jsou: cejn, okoun, úhoř. Jiné druhy ryb vyskytující se v jezeře jsou štika, lín, karas obecný, okoun evropské, plotice, cejn bílá, Ježdík obecný, pstruh obecný. Jednou z největších atrakcí na jezeře Jamno, jsou bezesporu plavby lodí Mila.

 

Kostel  Sv. Antonína  Paduánského – Osieki

Gotický kostel ze 14 století s jednou hlavní a dvě boční lodě. Oltář je zakryt hvězdnou klenbou a hlavní hala má trámový strop. Struktura si zachovala svou pozdně renesanční výbavu ze 17.stoletií: vysoký oltář, kazatelna se sochami Krista, Salvatora Mundiho, Evangelista a svatí, křtitelnice s manýristickými ornamenty. Kostel byl kdysi známý  jako poutní místo spojené se zázrakem krvácející hostie. Ve 14. století mu byla udělena odpustková privilegia. Nachází se na staré cisterské cestě, která vedla z Bukowo Morskije skrze Iwiecino do Chelmské Góry. Od reformace do roku 1945 plnila funkci evangelického kostela. Starý hřbitov poblíž kostela na kterém se schovává grota Matky Boží Ružencové, dále pomník vojákům padlých u Osieki během 1.sv. války  a pamětní deska.

Kostel Sv. Antonína Paduánského

Balíme a pokračujeme dále.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *