• Menu
  • Menu

INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 7

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Borneo » Borneo - indonéská část » INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 7

PONTIANAK-SUKADANA 

CESTA K BRÁNĚ DO NP GUNUNG PALUNG. Po luxusní noci v Pontianaku se neochotně hrabu z postele v 7 ráno, aby sme byli na 8 v přístavu a koupili lístky na speed boat (rychloloď) do městečka (spíš vesničky) jménem Sukadana. Když sejdeme s báglama dolů, připravený k odjezdu, všichni se diví proč tak brzo??….tak zjišťujeme, že v Pontianaku je o hodinu míň (takže jsme ještě mohli klidně spát, na druhou stranu si říkáme, že furt lepší než o hodinu víc a zmeškat loďJ ). Nakonec dostáváme čaj, zatímco nám naši kámoši jedou do přístavu pro lístky. Ftipný tady je, že ať už jedete, letíte nebo se plavíte kamkoliv, vždycky vám na jízdenku napíšou jen jméno, žádný příjmení. Tak dostáváme dva lupeny na naše jméno na lodičku v 8:30, každý za 220 000 rupií (cca 420 kč). Když přijede i druhá motorka, sedáme každá s báglem na zádech za jednoho típka, kteří s náma zkušeně valí ulicemi a proplétají se ranní špičkou. Při naší váze (i s batohem) se docela divim, že nejedem jen po zadním kole. Cca za 20 min se s náma loučí v přistavu a ochotně se nás ujímají pro změnu típci ze speed boat. Jak už se našim zvykem stává, sme trochu atrakce, takže se na nás všichni hezky usmívají a fotíme se s pár lidma než nám naloží batohy a cca za 10min vyrážíme směr Sukadana.

převoz motorek
převoz motorek

Lodí směr Sukadana

Z lodi je fakt zábavný pozorovat život na řece, nebo spíš „s řekou“ (tipuju hodně slabý odvar indický Gangy). Mrtvoly sem sice ještě naštěstí neházej, ale oba břehy sou lemovaný domečkama na kůlech, kde se myjou, popř. perou prádlo nebo myjou nádobí jejich obyvatelé. Hodně lidí tu bydlí i na hausbótech- zrovna pozoruju típka, jak nejdřív vyhodí do vody igeliťák a nějakej bordel, pak se otočí zády a pravděpodobně se tam vyčůrá a nakonec vezme plastový kyblík na provázku, vytáhne ho naplněný vodou a začne se jí mýt. Míjíme loďě potopený u břehu, který se nikdo neobtěžuje vytáhnut a pozorujem mravenčení motorek na pár mostech, co tu sou, popř.u mešit, které jsou taky na kůlech. Míjíme lodě, který táhnou ohromný pontony plný uhlí nebo dřeva i malý rybářský lodičky u jejichž majitelů se tak trochu zastavil čas.

lunch break
lunch break

Cca v půlce cesty, asi po 3 hodinách stavíme na oběd u restaurace jak jinak než na kůlech. Maj tu docela výběr různých ryb, krevetek, zeleniny…a k tomu bohužel už bez výběru jako jedinou přílohu rýži a jak jinak než stylový ice tea s velkou kostkou ledu. Na naplnění bříšek máme ubohých 30 min. (pro mě cca polovina potřebného času, pro místnáky levou zadní i s cígem a kafíčkem poo) a už nás ženou zpátky na loď, abychom pokračovali v cestě. Tady už o žádný domeček prakticky nezakopnem, řeka je to hooodně široká a břehy sou lemovaný mangrovníky nebo palmami (hehe nebo něčim jiným zeleným). Po obídku je to příjemný uspávající pohled, tak se probouzím až kousek před Sukadanou.

Příprava na výlet do NP GUNUNG PALUNG

Z tý ceny si sednete na zadek . Už při příjezdu zjišťujem, že je to ještě větší díra než sme čekali, ale ani nám nestihnou dát batohy a už se nás ujímá anglicky dobře mluvící típek- Rezy a nabízí nám balíčky do NP Gulung Palung. Dáváme kafe a vyrážíme do officu NP vyřídit permit a vybrat „balíček“. V officu nás uvítá další milá slečna, která nám ukáže pár fotek a pokračuje v nabízení „balíčků“, říkáme, že bysme tam chtěli jednu noc přespat v kempu, takže nám vybírá „balíček“ 2dny+1noc. Už je balíčků plný office, ale trochu nás znervózňuje, že během snad hodiny nepadlo ani slovo o ceně…Cena – když se na ní ptáme, tak nejdřív všichni asi 15-30min zase někam telefonujou a pak nám řeknou, že je to cca 900 000 osoba/den. My dem do kolen. Když se trochu vzpamatujeme, začínáme smlouvat, podle našeho Lonely Planet měl tenhle NP být docela levný (permit 10000, nocleh 25000, ok něco za guida, apod..), prostě určitě ne 4 000 000 (=8000 kč)! Snažíme se ukecat a osekat co se dá, ale moc se nedá- furt do nás hustěj, že je v tom jídlo, doprava, ubytování, guide, permit, etc., zkoušíme to, že nechcem jídlo, že si vezmem svoje- na to nám odpovídají, že to nejde, že je to „balíček“, ale trochu snižujou. Nakonec se domlouváme na jedno (ne dvou) denním výletě s dopravou, stravou, guidem a já nevim čim ještě… za 1 250 000 rupií. Sice nám to přijde furt docela dost, ale když sme se dotrmáceli až sem. Na druhou stranu sme se s Andy shodly, že jak Rezy, tak ta slečna vypadali, že se nám fakt snaží vyjít vstříct, chápou naši situaci, ale že níž to prostě stejně nejde.

Hotel Family

Když sme si plácli, tak nás kluci zase naložili i s báglama na scootry a odvezly na ubytko, v tomhle bodě podmínku „co nejlevnější“ splnili do puntíku, ubytovali nás v hotelu Family za 50 000 rupií za pokoj/noc. Upřímně řečeno nevim, jestli vám tenhle „hotel“ můžu doporučit- pokoj byl takovej trochu zatuchlej kamrlík s matrací na zemi a větrákem na zdi, jo a v koutě byl stolek. Záchody docela vtipný, sice nesmrděly, ale čistý bych jim taky neříkala. Ovšem nejlepší byl ohromný hmyz, který furt lítal kolem světel (naštěstí do pokoje se nám nedostal) a nekontrolovatelně narážel do všeho, co mu přišlo do cesty.

mazlíček z "hotelu" (Sukadana)
mazlíček z „hotelu“ (Sukadana)

Pláž

Složili sme věci, vzali malý batůžky a jeli s Rezim a jeho kámošem juknout se na pláž, trochu se vykoupat a udělat pár fotek západu slunce. Pláž byla fakt hezká, plná mangrovníků, originálních lodiček z kmenů stromů a smějících se místňáků. Taky sme viděli kamenolom, kde chudáci ještě dolovali šutr ručně, takže si vlastně nejsem jistá, jestli se tomu dá říkat kamenolom. Za nějakých 15-20 min. sme došli na náš koupací výběžek, odkud se dalo doplavat na protější ostrov, čehož samozřejmě využíváme. Při opalovačce se na nás- 2 bílý exoty v bikinách ještě hrozně nenápadně přišli kouknout 3 místňáci. Hm..tak sme zase atrakce. Chvilku čekáme na západ slunce a pak se vracíme na pláž na kokos. Andy si dává normální, já zkoušim s mlíkem… a je fakt luxusní- v podstatě vám tu kokosovou vodu smíchaj s mlíkem a vydlabaným kokosem, přelejou to zpátky do toho kokosu (aspoň nám turistům, vypozorovala sem, že místnáci to obyč pijou z nějaký skleničky).

Sukadana (20)

Na ubytko se vracíme samozřejmě za hluboký tmy, ono bylo teda asi 21, ale my sme byli mrtvý, navíc na zejtra sme domluvený na 7 ráno a hurá do NP Gunung Palung.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *