• Menu
  • Menu

Porto, UNESCO

Portugalské druhé největší město, Porto

Porto se nachází na břehu Altlantského oceánu, v severní části jednoho z mých nejoblíbenějších států, Portugalska. Většina z turistů se během své návštěvy zdržuje výhradně v historickém centru, které bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového kulturního dědičtví UNESCO.

Město je rozděleno do dvou částí řekou Douro. Na pravém břehu se nachází budovy kostelů a dominanta města, Katedrála Sé. Levý břeh je určen nejvýznamnějšímu vývoznímu artiklu města – Portskému vínu, které se stejně jako kdysi sváží po řece Douro ze stejnojmenné viniční oblasti za městem, aby se ve zdejších skladech na chvíli uchovalo, a poté rozeslalo do celého světa.

Porto
Porto

Dějiny

I přesto, že první písemná zmínka o Portu pochází ze 4. století, kdy město spravovali Římani, původními místními obyvateli byli Keltové. Od 7. století přichází do města jedna změna za druhou. Po vpádu Visigótů zaniká Římská říše a město se stává sídlem biskupa. Vliv křesťanské církve je v roce 711 po dobití města Maury na století přerušen. V roce 868, v průběhu Reconquisty, se ale Porto vrací zpět pod křesťanskou nadvládu, která formuje dějiny Portugalska po dlouhá následující staletí.

Mosty přes řeku Douro

Jižní, nebo také levý břeh je spojen s historickým centrem (Ribeira) pomocí několika mostů. Tím, z hlediska konstrukce nejzajímavějším, je most Ludvíka I. Dvoupatrový 45 metrů vysoký most je právem pokládán za jednu z dominant města. Kromě turistů a místních je most určen i automobilové dopravě a po jeho horním patře jezdí také portské metro (naše obdoba tramvají). Vystavěn byl mezi lety 1881-1886 a funguje skvěle dodnes.

Porto
Porto

Historické centrum Porta

Ať už si o historickém centru Porta myslíte cokoli, rozhodně nemůžete popřít, že má svou vlastní osobitou atmosféru. Špinavé mnohdy zapáchající uličky, barevné fasády, ještě barevnější keramické kachličky, červené střechy, jedna sakrální stavba za druhou, pekárničky, designové obchůdky, kavárničky a venkovní restaurace a do toho tisíce turistů.

Cestou do Santiaga

Turistů je v Portě rok od roku víc. Není se čemu divit. Jedná se o krásné a pohodové město s velmi příznivými cenami, což láká hlavně dva typy turistů. Ten první přijíždí do Porta na typický „prodloužený víkend v evropském městě“. Druhá skupina, která do zdejšího každovečerního veselí příliš nezapadá, přijela Porto pouze letmě projít. V městě, konkrétně u katedrály Sé, totiž začíná, či pokračuje jedna z dvanácti poutních tras do Santiaga de Compostela. Portugalská cesta, jak se pouti přezdívá, ale nezačíná v Portu, nýbrž v Lisaboně, hlavním městě Portugalska. Většina poutníků ale nemá čas či potřebu ujít celou trasu a tak zvolí raději jen její frekventovanější část z Porta.

Porto
Porto

Ať už patříte do jakékoli skupiny turistů, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu některých z místních pamětihodností. Katedrála Sé a její rajský dvůr (poplatek cca 2 -3 eura), dále věž kostela Igréja e Torre dos Clérigos, ze které je úžasný výhled na celé město! (poplatek cca 3-4 eura). Doporučuji si koupit kombinované vstupné s katedrálou Sé za 5 euro. Dále stojí za zmínku v podstatě všechny překrásné kostely rozeseté po městě (Igréja de Cedofeita, Igréja de San Lorenzo, Igréja e Convento de Sao Franceisco nebo Igréja de Santa Clara). A pokud máte rádi portské víno, nezapomeňte přejít most na levý břeh a zabrousit do jednoho z mnoha zdejších sklepů. Není nad to si pak večer koupit nějakou tu lahvinku, usadit se na břehu řeky a společně s portským pozorovat západ slunce.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *