• Menu
  • Menu

Ponte de Lima – Zahradní festival

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Ponte de Lima – Zahradní festival

Festival International de Jardins Ponte de Lima

Ponte de Lima, malé historické město v severozápadním Portugalsku, je v zemi proslaveno, jak názvem napovídá (Ponte de Lima-Most přes Limu), krásným starým mostem a všeobecně svou malebností, romantickými uličkami, kostely a v neposlední řadě i parčíky a tradičním zájmem o zeleň. To bylo jednou z příčin, proč právě zde vznikl v roce 2005 zahradní festival.

Ponte de Lima
Ponte de Lima

Pod pojmem festival bychom hledali jistě událost plnou pohybu a interakcí, stěží však může zahrada nabídnout tolik akce jako například festivaly hudby, přesto však festivaly zahrad nejsou dílem statickým a nudným.

   Prvním zahradním festivalem byl dnes již velice prestižní a tradiční festival ve francouzském Chaumont a většina dalších zahradních festivalů v různých úpravách přejala jeho model. Festivaly odstartovaly naplno nový fenomén zahradního umění-dočasné zahradní kompozice.

   Festival je založen na přehlídce autorských kompozic ve vymezeném prostoru na dané téma pro vyhlašovanou sezónu, v praxi to znamená, že do prostorů vymezených živými ploty se každoročně v rámci soutěže vybere nový návrh zahrady, který je pro následující sezónu zrealizován. Každý z dvanácti samostatných mikroprostorů je dějištěm unikátní dočasné zahrady. Každoročně odborná porota vyhlásí nové téma, které mohou účastníci prakticky bez jakýchkoliv omezení uchopit a přicházet s novými postupy materiály kreacemi. A právě to je také jedním z cílů těchto festivalů.

zahradní festival
zahradní festival

        Areál festivalu v Ponte de Lima však není omezen pouze na dočasné zahrady. Ty tvoří programově se třemi labyrinty podstatu náplně areálu, avšak větší část zabírají stylové odpočinkové plochy, několik os s vodními prvky, mohutná loubí s popínavými rostlinami a citrusy, otevřený bazén atd.

Festival každoročně probíhá od května do října.

zahradní festival
zahradní festival
Ondřej Semotán

Cestuji proto, abych se mohl vracet domů. Teprve když vidím, jak vypadá svět jinde, můžu vidět, jak vypadá doma.
Kromě cestování jsem ponořen v hudbě, umění, příležitostném experimentálním filmaření, a zahradní architektuře, která mě živí.
Pamatujte, že nikdy není pozdě začít hrát na hudební nástroj!

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *