• Menu
  • Menu

Portpatrick

Portpatrick.

Malé přístavní městečko leží na západním břehu poloostrova Rhinns of Galloway. (Jihozápadní pobřeží Skotska.) Svých „pět minut slávy“ město zažilo v 19. století, kdy tudy vedla významná železniční trať do Glasgow. Tou do města a jeho okolí přijížděli víkendoví návštěvníci, kteří si chtěli užít sluníčka a tepla jihu.

V současné době nevelký přístav, který je z obou stran uzavřen dramatickými černými skalami, byl dříve velmi významným- největším překladištěm zboží připlouvajícího z a do Severního Irska. Nyní přístav funguje jako kotviště pro několik málo lodí, okolo kterého je situován veškerý turistický ruch městečka. Tedy přesněji se zde nachází několik málo restaurací, které po večerech zvou návštěvníky na živou hudbu, hotely, jeden obchod, který funguje i jako pošta, tři kostely, jedna základní škola a o trochu dále ještě jeden kemp – tolik k místní vybavenosti.

Pastelové barvy fasád přístavních domů, černé skalnaté pobřeží, výhledy až do Severního Irska, starý maják na severní straně města a zřícenina Dunskey hradu na jižní periferii, to jsou asi největší lákadla zbloudilých návštěvníků tohoto místa. Portpatrick a jeho okolí si ale v první řadě zamilují romanticky smýšlející turisté a všichni ti, kteří obdivují dramatickou opuštěnou krajinu jihozápadního pobřeží Skotska.

Pokud se chcete během svého putování Skotskem zastavit, nadechnout a načerpat atmosféru venkova, pak je pro vás Portpatrick ideálním místem. Svou návštěvu začněte ve zdejším přístavu, ze kterého vychází jedna z dálkových tras po Skotsku- Southern Upland Way, kterou můžete projít během deseti denního putování až na východní pobřeží Skotska (341 km).

Z přístavu se vydejte na sever ke starému majáku, projděte okolo golfového rezortu a pokračujte dále po Southern Upland Way, která zde vede podél dramaticky členitého pobřeží. Nezapomeňte si s sebou na výlet vzít dalekohled! Na místních skalách hnízdí stovky mořských ptáků, jejichž pozorování je pro ornitology určitě zajímavým zážitkem, při kterém by zapomenutý dalekohled v autě dost zamrzel.

Vyšlapaná pobřežní cestička vás dovede až k Dunskey Glen. Ten poznáte podle malé staré hexagonální budovy, která dříve fungovala jako telegrafická základna. I přesto, že existují plány na její znovuotevření a vznik jakéhosi menšího telegrafického muzea, zatím se jedná o sny pár místních nadšenců, které ovšem prozatím nejsou realizované. Od tohoto pobřežního domečku vede asfaltová cesta do vnitrozemí, která vás zavede až k další z místních atrakcí – Dunskey Gardens. V místních nově otevřených zahradách se můžete občerstvit vůní a barvou rozličných květin a v přilehlé kavárně ochutnat domácí dortíky nebo slané a sladké pečivo.

Od Dunskey Gardens se dostanete po asfaltové cestě zase zpátky do Portpatricku. Pokud nikam nespěcháte, a máte ještě trochu energie, doporučuji výšlap i na jižní pobřežní skály, kde se nachází ruina Dunskey castle. Nejlepší je návštěva během podvečera, kdy je odtud krásný výhled na město spojený se západem slunce. Ten ovšem v letních měsících očekávejte až okolo 23:00.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *