• Menu
  • Menu

Cromeleque dos Almendres a Évora UNESCO , místa s tisíciletou historií

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Cromeleque dos Almendres a Évora UNESCO , místa s tisíciletou historií

Uprostřed korkovníkových sadů, 15 kilometrů západně od města Évora je místo, které vás nenechá chladnými. Na vrcholku kopce v jinak poměrně rovinaté krajině provincie Alenteje se nachází místo, známé jako Cromeleque dos Almendres s 95 (!) megalitickými kameny. Ať už vás megalitické stavby zajímají nebo ne, návštěvu tohoto místa byste si neměli nechat ujít. Proč právě zde, proč právě tolik kamenů a k čemu menhirové pole sloužilo? To jsou otázky, na které se jen těžko hledají správné odpovědi. Odborníci se domnívají, že se jedná o neolitickou svatyni zasvěcenou kultu slunce, kterou „postavili“ místní neolitičtí zemědělci před více než sedmi tisíci lety. Pro srovnání slavný Stonehenge je mladší o přibližně 3000 let.

Cromeleque dos Almendres

Cestu není úplně lehké najít, ale pokud se už konečně dostanete přes prašnou vozovku skrz korkové háje a olivové sady, budete překvapeni, že areál není nijak chráněn například oplocením. Na místo se tak můžete dostat kdykoli a strávit zde jakkoli dlouhou dobu, což je na jednu stranu příjemné, na druhou si říkáte, jak dlouho asi kameny ještě vydrží ve stávajícím stavu. Můžete zde třeba i přespat a na večer pozorovat jistě krásný západ slunce. Nevím, jak se vám ale bude spát na místě s tisíciletou historií, kde se kdysi děly rituály, které si dnes dokážeme jen velmi těžko představit.

Přes svou unikátnost bylo místo objeveno a popsáno až v 60. letech 20. století Henriquem Leonorem Pinou.

Na cestě do Évory můžete zastavit ještě u jedné megalitické stavby- Menhiru dos Almendres, který se nachází jen nedaleko oněch 95 slavnějších. Na rozdíl od nich stojí sám, 4 metry vysoký, strážící vzpomínky z doby dávno minulé.

Cromeleque dos Almendres

Évora se nachází 130 km východně od Lisabonu. Přesto, že je to hlavní město provincie Alentejo, má Évora pouze něco okolo 40 000 obyvatel. Pro své skvěle dochované městské opevnění a velký počet památek různých historických období bylo město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Do dnešních dní zde můžete obdivovat památky ze všech významných stavebních slohů, ať už se jedná o antiku, románský sloh, gotiku, manuelský sloh, renesanci nebo baroko, každá doba se tu nějakým způsobem otiskla a zanechala tu svého ducha doby.

mský chrám, Évora

Mezi nejvýznamnější památky a symbol města patří Římský chrám, který pochází z 1. století a přesto, že zde stojí již 2 tisíce let, je pořád poměrně dobře zachovaný. Jedná se o jediný dochovaný chrám z této doby v Portugalsku. Mezi další významné památky můžeme zařadit gotickou Katedrálu z konce 13. století. Dokladem mudéjárské gotiky je kaple sv. Bráse z 15. století.  Klášter a kostel Lóios a Kostel sv. Františka z 15. století odkazuje na manuelský a gotický sloh.

vora

V paláci Vasca da Gamy ze začátku 16. století můžete obdivovat manuelský ambit a renesanční nástěnné malby. Zajímavý je i 9 km dlouhý akvadukt z 16. století. V Évoře můžete najít i univerzitu, dále palác vévody z Basty nebo třeba renesanční fontánu. Nemá smysl tady vypisovat všechny pamětihodnosti tohoto města, vždyť na ploše 1 km² historického centra se nachází na 4000 méně či více významných historických budov! Pokud se tak do města vydáte bez průvodce, můžete si být jisti, že pouhým bloumáním místními uličkami narazíte vždy na nějakou tu méně či více významnou památku, která bude stát za prozkoumání či alespoň pozastavení.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *