• Menu
  • Menu

Lisabon „nejzápadnější hlavní město Evropy“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Lisabon „nejzápadnější hlavní město Evropy“

Lisabon je jedním z těch měst, které můžete navštívit v rámci prodlouženého víkendu, při kterém uvidíte téměř vše, co se vidět dá. Pokud ovšem městem jen projíždíte a na jeho návštěvu máte tak jeden den, pak byste neměli zahálet. Je hlavním a největším městem Portugalska a společně s okolními aglomeracemi má více než 3,5 milionu obyvatel. Najdete zde památky z období zámořských výprav, které dokládají slávu tehdejší doby, ale i novější nebo starší pamětihodnosti, které určitě stojí za to navštívit.

Lisabon

My jsme začali asi nejslavnější památkou – klášterem řádu sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos) ve čtvrti Belém, která se nachází na lisabonském předměstí. Klášter byl založen roku 1502 Manuelem I. Portugalským, který tím chtěl poděkovat za úspěšnou výpravu Vasca da Gamy do Indie. Stavba byla tak finančně náročná, že jeho nástupce (Jan III. Portugalský) musel roku 1511 pro nedostatek financí celý projekt zastavit. Klášter je považován za jednu z nejlepších ukázek goticko-renesančního manuelského stylu a na základě toho byl v roce 1983 spolu s Belémskou věží zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Místo doporučuji navštívit opravdu brzy z rána, protože se tak vyhnete davům turistů, kteří si zvolili stejný cíl jako vy.

Lisabon

Jako další památku jsme si zvolili navštívit Belémskou věž (Torre de Belém). Ta se nachází ve stejné čtvrti jako klášter řádu svatého Jeronýma a je také zapsána v seznamu Světového dědictví UNESCO. I ona byla postavena ve stylu portugalské pozdní gotiky jako vděk za úspěšnou expedici Vasco da Gamy, a i ona je jedním ze symbolů města a reminiscencí na slavný Věk velkých objevů. A jak jinak, i do této památky ležící na břehu řeky Tajo vedou dlouhé fronty turistů. Odměnou za čekání vám bude kromě překrásného výhledu do okolí i interiér jedné z hlavních staveb manuelského stylu. Pokud jste studentem, budete mít vstup zdarma.

Pak následovala prohlídka centra města. Tu jsme započali na jednom z místních kopců, na náměstí Lago do Carmo, kde se nachází ruiny monumentálního karmelitánského kláštera Convento do Carmo. V kostele právě probíhala mše, když toto místo, dříve jeden z nejhonosnějších klášterů v Lisabonu, bylo srovnáno se zemí dne 1. listopadu roku 1755 během ničivého zemětřesení. Asi si dokážete představit tu hrůzu a chaos, který se odehrál pár minut poté. Marie I. chtěla klášter následně opravit. Její plány byly ale zastaveny poté, co roku 1834 došlo k zániku církevních řádů. Stihla tak dokončit pouze výstavbu pilířů, které můžeme obdivovat do dnes.

Convento do Carmo

Centrum Lisabonu se nachází na dvou kopcích, které jsou mezi sebou rozděleny dolinou. Jak překonat tyto výškové nerovnosti vymyslel Raul Mesnier de Ponsard, když roku 1902 zkonstruoval Elevador da Santa Justa- výtah Santa Justa, který spojuje ulici Santa Justa ležící v údolí s náměstím Carmo na kopci. Výtah je ukázkou neogotického stylu a popravdě vypadá jako stavba Gustave Eiffela, kterému je často nesprávně připisována její konstrukce.

Mosteiro dos Jerónimos

Spodní části Lisabonu vévodí úzké stinné uličky, kterými můžete dojít až na Obchodní náměstí (Praça do Comércio), o kterém se tvrdí, že je to jedno z nejkrásnějších náměstí v centru Lisabonu. Odtud pak stoupejte na další lisabonský kopec, kde se nachází hrad Säo Jorge. Za vyčerpávající výstup vás odmění překrásný výhled na celou historickou část Lisabonu.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *