Kolonie Na Slatinách
Objevení tohoto místa bylo pro nás velkým překvapením. Procházka v kolonii, dnes označované jako zahrádkářské, tak trochu připomíná cestu ve slumu třeba někde v Indii nebo jinde na světě. Procházíme kolem opuštěných rozbořených nouzových domků. Ty co byly zbořeny dnes slouží nově postaveným nebo opraveným domům některé byly v místech, kde je nyní park (žižkovský Krejcárek). Od 70. let byly lidem, kteří zde mají hlášený trvalý pobyt, nabízeny náhradní byty, což využili jen někteří. Kolonie Na Slatinách slouží zčásti stále jako nouzová kolonie a zčásti jako zahrádkářská kolonie. Voda a elektřina je do této oblasti již zavedena, plyn a kanalizace ne.
Chudinská kolonie Na Slatinách byla založena za první republiky po roce 1924, v době kdy se pražská metropole stává velkoměstem. Město Praha umožnilo legionářům postavit si zde na městských pozemcích domky. První domek na Slatinách vyrostl za mostem z ulice Nad Vršovskou horou v roce 1924. V roce 1927 jich už bylo přes 300 a v následujících letech zaplnily údolí Slatinského potoka. Mnoho staveb vzniklo „načerno“.
Výstavba a budování nového města za první republiky potřebovaly nové pracovníky, řemeslníky, zedníky, tesaře, pokrývače …a ty bylo potřeba někde ubytovat. Slatiny vznikly z materiálu získaného z bouraček, některé domky i z vyřazených železničních vagónů, na stavbu se využilo to, co se někdo našlo, odvezlo z jiné bouračky a pod.
Obecná škola
Zdejší školu použily filmaři pro natáčenífilmu Obecná škola.
Cimrmanovy bahenní lázně
Založeny l.p. 1889 Járou Cimrmanem. Bahenní lázně byly založeny v Praze na Slatinách l.p. 1889, 21.9. ve 13.32. Je možné, že se v místním mokřadu pravděpodobně omylem vykoupal Jára Cimrman, který se propadl dírou v dřevěné lávce. Druhý den s údivem zjistil, že se mu vyléčily nemocné klouby napadené revmatismem. Od té doby se místní obyvatelstvo chodí každou středu a sobotu na jeho počest do těchto bažin koupat.
Přidat komentář