• Menu
  • Menu

Praha – Slum Na Slatinách

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Praha – Slum Na Slatinách

Kolonie Na Slatinách

Objevení tohoto místa bylo pro nás velkým překvapením. Procházka  v kolonii, dnes označované jako zahrádkářské, tak trochu připomíná cestu ve slumu třeba někde v Indii nebo jinde na světě. Procházíme kolem opuštěných rozbořených nouzových domků. Ty co byly zbořeny dnes slouží nově postaveným nebo opraveným domům některé byly v místech, kde je nyní park (žižkovský Krejcárek). Od 70. let byly lidem, kteří zde mají hlášený trvalý pobyt, nabízeny náhradní byty, což využili jen někteří. Kolonie Na Slatinách slouží zčásti stále jako nouzová kolonie a zčásti jako zahrádkářská kolonie. Voda a elektřina je do této oblasti již zavedena, plyn a kanalizace  ne.

Na Slatinách

Chudinská kolonie Na Slatinách byla založena za první republiky po roce 1924, v době kdy se pražská metropole stává velkoměstem. Město Praha umožnilo legionářům  postavit si zde na městských pozemcích domky. První domek na Slatinách vyrostl za mostem z ulice Nad Vršovskou horou v roce 1924. V roce 1927 jich už bylo přes 300 a v následujících letech zaplnily údolí Slatinského potoka. Mnoho staveb vzniklo „načerno“.

Na Slatinách

Výstavba a budování nového města za první republiky potřebovaly  nové pracovníky, řemeslníky, zedníky, tesaře, pokrývače …a ty bylo potřeba někde ubytovat. Slatiny vznikly z materiálu získaného z bouraček, některé domky i z vyřazených železničních vagónů, na stavbu se využilo to, co se někdo našlo, odvezlo z jiné bouračky a pod.

Na Slatinách

Obecná škola

Zdejší školu použily filmaři pro natáčenífilmu Obecná škola.

Cimrmanovy bahenní lázně

Založeny l.p. 1889 Járou Cimrmanem. Bahenní lázně byly založeny v Praze na Slatinách l.p. 1889, 21.9. ve 13.32. Je možné, že se v místním mokřadu pravděpodobně omylem vykoupal Jára Cimrman, který se propadl dírou v dřevěné lávce. Druhý den s údivem zjistil, že se mu vyléčily nemocné klouby napadené revmatismem. Od té doby se místní obyvatelstvo chodí každou středu a sobotu na jeho počest do těchto bažin koupat.

Cimrmanovy bahenní lázně
Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *