• Menu
  • Menu

Svatojánské oslavy Navalis

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Svatojánské oslavy Navalis

Navalis – tradice stará téměř 300 let!

Navalis – oslava  nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého a největší barokní slavnosti na vodě u Karlova mostu. V tomto roce je to po 288. a v novodobé historii je to po osmé. Tato slavnost v době baroka patřila k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého. Tradice barokních slavností byla obnovena v roce 2009. Slavnosti mají každoročně pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

 Svatý Jan Nepomucký

 „Svatý Jan Nepomucký je patronem mostů, komunikace, dobré pověsti a lidí od vody“. Svatého Jana Nepomuckého tradičně přijíždějí do Prahy uctít poutníci z celého světa. Každý rok přijíždějí benátští gondoliéři do Prahy na slavnost Navalis. Svatý Jan Nepomucký je patron všech gondoliérů a jeden z osmi patronů Benátek. Socha Jana Nepomuckého je jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu Grand Canalu v italských Benátkách. Včera se konalo Benátské odpoledne na Čertovce, dnes čeká na návštěvníky a poutníky program.

Navalis
Navalis

 Program 16.5

10.00 Oficiální část slavností zahájí kardinál Dominik Duka, který bude celebrovat mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Liturgická část oslav bude zakončena v kostele sv. Františka na Křižovnickém náměstí

13.00 Folklorní festival Staročeské máje (Křižovnické náměstí, do 18.20)

16.00 Zdobení koní Kunovického banderia, (Hradčanské náměstí)

17.15 Žehnání jezdcům, koním a poutníkům, (Hradčanské náměstí) Moravané z Kunovic  s ozdobeným koňským průvodem – Jízdou králů.

18.00 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta a Vojtěcha19.15 Svatojánské procesí na (Kralův most)

20.30 Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců, (Karlův most) – seskok pěti parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě mučednické smrti Nepomuckého a vystoupení pěti otužilců s ohněm pro připomenutí svatojánské legendy.

20.45 Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí

21.15 Světová premiéra koncertu Kryštofa Marka

22.15 Barokní ohňostroj

Navalis
Navalis

.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *