• Menu
  • Menu

Rethymno, Kréta

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Rethymno, Kréta

Město s prvky Orientu, Rethymno

Město Rethymno /řecky Ρέθυμνο, turecky Resmo/bylo pro nás relaxační zastávkou mezi městy Heraklion a Chanií, kam jsme měli namířeno. Už při příjezdu nás Rethymno překvapilo krásou přímořského letoviska. Byl víkend a tak i když byl únor a Řekové se halili do teplých bund, na promenádě bylo celkem rušno. Zastavili jsme se v taverně blízko pláže, kde bylo opravdu narváno, a tím, že zde byli místní jsme měli záruku, že jídlo bude dobré. Dobře jsme udělali, jídlo bylo skvělé.

Rethymno a přístav (4)
Rethymno a přístav

Historiské město Rethymno

Krásné historické město a přístav se nachází na severním pobřeží řeckého ostrova Kréty. Z Heraklionu je to do Rethymna asi 80 km. Turisté míří do třetího nejlidnatějšího města Kréty z několika důvodů. Atmosféra starobylých úzkých uliček s benátskými starými domy (i když někdy dost zchátralých), přístav a malebný benátský přístav, taverny se skvělým jídlem (my jsme navštívili tavernu Raki Ba Raki), promenáda a přístav.

mešita
mešita Rethymno

Fortezza

Dominatou Rethymna je pak benátsko-turecká pevnost, která stojí na vyvýšenině nad městečkem a pobřežím. Původně benátská stavba dává tušit, že je zde patrný turecký vliv. Vstup do pevnosti je zpoplatněn. Musíte trefit otevírací dobu, v 15 hodin bylo zavřeno /na dveřích je napsáno, že mají do 14 hodin, v sezóně je to možná jinak). I kdybyste do pevnosti nechtěli, doporučuji vystoupit alespoň k bráně, je odtud hezký pohled na město.

pevnost Rethymno
pevnost Rethymno

Staré město

Ve starém  městě /i na některých dalších místech na Krétě) máte trochu pocit, že jste někde v Orientu. Tento je pak umocněn přítomností několika mešit (původně kostelů), dokonce je tu minaret (původní mešita je nyní pro změnu kostel).

Rimondiho fontána

Fontána se nachází  uprostřed města, zásobuje město již od 16. staletí pitnou vodou. V té době nechali  benátské úřady zkonstruovat důležité vodní dílo, které mělo pomoci řešit nedostatek vody ve městě Rethymno.  První zmínky o fontáně najdeme v písemných pramenech  v roce 1588. Současná podoba je z let 1628, kdy Alvis Rimondi nechal potrubí opravit a obnovit.

Rimondiho fontána (2)
Rimondiho fontána

Částečně zachovalý nápis na fasádě zní takto: ALOISIUS RIMONDI RECTOR PUBLICAC LIBERALITATIS FONTES INISTRAVAVI. V nejnižší části, existují tři chrliče v podobě masek (Mascheroni), což je motiv, který pochází ze starověkého typu chrliče se lví hlavou. Během osmanského období byla  kašna zastřešena a stala se  součástí  vedlejší budovy.

V Rethymnu najdete několik muzeí: Archaeological Museum of Rethymno, Historical and Folklore Museum of Rethymno, Museum of Contemporary Art of Crete.

Pláže

Rethymno a okolí nabízí krásné písečné i oblázkové pláže a průzračnou vodu. Pobřežní střediska jsou s městem propojena plážovými a linkovými autobusy.

Benátský přístav Rethymno
Benátský přístav Rethymno

 Rethymno je známé Festivalem vína a Oslavou božstva Dionisis.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *