• Menu
  • Menu

Reykjavík

Město  v zálivu Faxaflói

Pokud se vydáte na Island, s velkou pravděpodobností přistanete na letišti v Keflaviku, které se nachází na jihozápadě ostrova. S hlavním městem, Reykjavíkem, je letiště spojeno linkovou kyvadlovou dopravou. Autobusy, které trasu 50 km překonají za zhruba 45 minut vyjíždí z letiště vždy 35 až 40 minut po příletu letadla. O dopravu se starají dvě společnosti Flybus a Airport Express. Informace najdete přímo na letišti, kde si můžete i autobus zarezervovat a zakoupit lístek.

S velkou pravděpodobností bude Reykjavík vaší první zastávkou také v případě, že Island příliš neznáte a nemáte pro svou cestu připraven jasný plán. I přesto, že se jedná o hlavní město, ve kterém bydlí více než třetina všech stálých obyvatel ostrova, více než jeden den bych návštěvou tohoto města neztrácela.

Architektura v Reykjavíku
Architektura v Reykjavíku

Reykjavík je nejseverněji položeným hlavním městem na světě. Založen byl již roku 874 vikingskými osadníky, kteří ho v té době přezdívali „Kouřová zátoka“, v překladu Reykjavík. Ano, moc se toho od té doby nezměnilo. Město stále leží v zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu a jako takové je obklopeno termálními prameny a gejzíry, které mimo jiné tvoří ony mlžné (kouřové) opary, kteých si povšimli již staří Vikingové.

Předpokládejme, že jste na Island přiletěli kvůli místní překrásné a unikátní přírodě. V takovém případě si v Reykjavíku půjčte terénní automobil, doplňte zásoby potravin a vyražte pryč. (Případně si můžete půjčit auto už na letišti a Reykjavíku se vyhnout úplně.) Nechci být přehnaně kritická, ale kromě několika zajímavých domů a muzeí, nákupní ulice, budovy kostela a nové budovy koncertního a konferenčního sálu tady toho k vidění moc není.

kostel Hallgrímskirkja
kostel Hallgrímskirkja

Kostel Hallgrímskirkja

Jestli vám ale vyšel poslední půl den z dovolené a nevíte, co s ním, návštěva Reykjavíku může být tou správnou volbou. Co se týká města samotného, pokud máte dvě funkční nohy, v pohodě se dá všude dostat pěšmo. Návštěvu můžete zahájit u budovy kostela Hallgrímskirkja. Jedná se o jednu z nejvyšších (74,5 m) a nejvýraznějších budov ve městě a na Islandu obecně. Jeho stavba trvala celých 38 let! Dokončen byl tedy až v roce 1986. Nyní je kostel Hallgrímskirkja jedním ze symbolů města. Najdete ho na vrcholu kopce, kterému dominuje (Adresa je Hallgrímstorg 101, 101 Reykjavík.).

Od kostela se můžete projít nákupní ulicí skrz centrum města. Designové obchůdky střídají kavárničky, restaurace a obchody s rychlým občerstvením a vládní budovy. Konečně se dostáváte dolů do přístavu, kde se nachází jedna z nejzajímavějších moderních budov na ostrově, Harpa.

Harpa
Harpa

Harpa

Koncertní síň, kavárna a restaurace, místo setkávání, obchůdek s designovým zbožím, konferenční sál, kino a mnoho dalšího nabízí tato překrásná budova, která se začala stavět v roce 2007 dle návrhu architektonického studia Henning Larsen Architects ve spolupráci s umělcem Olafurem Eliassonem. Železo-sklo-betonová stavba byla dokončena a otevřena veřejnosti dne 13. 5. 2011. Nyní je Harpa známá jako sídlo Islandského symfonického orchestru a Islandské opery. (Adresa je Austurbakki 2.)

Reykjavík
Reykjavík

Muzea

Až vám v Reykjavíku začne pršet, nebo vám bude příliš zima, doporučuji zabrousit do jednoho z mnoha místních muzeí. Tím snad nejlepším je Národní islandské muzeum, nacházející se jižně od centra v ulici Sudurgate 41. Mezi další zajímavá mezea patří skanzen Arbaer, který se nachází jihovýchodně od centra města a dostat se sem můžete pomocí veřejné autobusové dopravy (ulice Kistuhylur 4). Muzeum islandských pověstí a mýtů – tzv. ság se nachází na ulici Grandagardur 2. Otevřeno od 10:00 – 18:00. Právě tady se dovíte vše potřebné o vikingských mýtech a islandských tradicích.

Za zmínku stojí i Vikingské námořní muzeum (Grandagardur 8), kde se dozvíte vše o životě národa pevně spjatého s mořem. Je to výborné místo pro doplnění vaší „islandské skládanky“.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *