• Menu
  • Menu

Řím – 2.část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Řím – 2.část

Ráno jsme s Mácou vyrazily do nedalekého mini-marketu koupit něco na snídani, ale bohužel jsme neuspěly, protože měly ještě zavřeno. Dohodli jsme se teda všichni, že vyrazíme do města a koupíme si něco cestou. Nakonec jsme posnídali v kavárně kousek od metra Cornelia (Pasticceria Roma Tiramisu).

Z Cornelie jsme jeli na zastávku Termini a tam přestoupili na zastávku Circo Massimo. Lístky se dají koupit v automatu přímo v metru za 1,5 EUR. První památka, ke které jsme zašli, byly Caracallovy lázně. Protože jsme toho před sebou měli hodně, obešli jsme je jen z venku a nekupovali si lístky dovnitř. Caracallovy lázně byly vybudované mezi lety 212 a 216 na popud císaře Marka Aurelia a staly se největšími a nejhonosnějšími na celém tehdejším světě.

Odtud jsme pokračovali k Circus Maximus a kolem Palatinu, nejvýznamnějšího ze Sedmi římských pahorků, došli až k Ústům pravdy v kostele Santa María in Cosmedin.

Na Palatinu byl založen Řím. Podle legendy byla právě pod vrcholkem Palatin vlčí jeskyně, ve které pastýř Faustulus nalezl dvojčata Romula a Rema. Žena Faustula dvojčata vychovala a později zde Romulus a Remus položili základy Říma.

Circus Maximus  byl ve své době největší sportovní areál na světě, konaly se zde soutěže v mnoha disciplínách připomínající olympijské hry. Na tribuny se vešlo přes 150 000 diváků. Nejdůležitějšími sportovními akcemi byly závody vozatajů, kdy se kroužilo 7x kolem dokola až se 12 různými závodníky. Cirk šel naplnit i vodou, kdy zde probíhaly rekonstrukce různých námořních bitev.

Ústa pravdy (Bocca della Verita) je tunu vážící mramorová maska obličeje pravděpodobně pohanského boha opředená mnoha legendami. Říká se, že pokud lhář vložil ruku do otvoru v místě úst, měla mu být ukousnuta.

Koloseum

Pak jsme to už museli směřovat ke Koloseu, protože jsme měli na 12:40 hod. objednané lístky přes internet (18EUR, https://www.coopculture.it/en/poi/colosseum/). Výhodou v Římě je, že vstupy platí jen dospělí, zatímco děti do 18 let mají v podstatě všechny památky zadarmo. Cestou jsme si udělali zastávku na vyhlídce na Forum Romanum (z ulice Via del Campidoglio) a na Kapitolu. Kapitol je druhý nejmenší ze Sedmi římských pahorků, ale s největší koncentrací památek a také historicky nejvýznamnější pahorek. Na Kapitolu od nepaměti sídlí římská samospráva.

Koloseum je největší amfiteátr římské říše a byl otevřen roku 80 n. l. Sloužil především ke gladiátorským zápasům, veřejným slavnostem, zápasům s divokou zvěří, popravám a divadelním akcím. Hlediště je pro víc než 50 000 lidí.

Když jsme si prohlédli Koloseum zvenku i zevnitř, našli jsme si restauraci na oběd (La Nuova Piazzetta). Jídlo bylo lepší než den předtím, ale stejně žádná sláva, ze které bychom si sedli na zadek.

Po obědě jsme si prošli Forum Romanum (lístek na Forum Romanum a Palatin je součástí lístku do Kolosea). Kolem Trajánovy tržnice jsme přišli k monumentu Vittorio Emanuele II. Tady si Máca s Jirkou dali relax ve stínu a já jsem s dětma prošla památník a koupila si i lístek na střechu (12 EUR, výtahem), odkud je výhled na celé město. Děti ani sem platit nemusely.

Forum Romanum je nejvýznamnějším pozůstatkem antického Říma, neboť zde probíhaly všechny důležité akce tehdejšího veřejného života. Trajánova tržnice byla prvním skutečně moderním nákupním centrem dnešního rázu. Císař Trajan nechal ve 2. století n. l. postavit masivní arkádovou stavbu s více než 150 obchody v jednom uzavřeném prostoru. Památník Viktora Emanuela II. je mohutná stavba z bílého mramoru. Budova byla postavená roku 1911 jako hold prvnímu králi sjednocené Itálie.

Další zastávku jsme udělali na Campo di Fiori, kde jsme si dali zmrzlinu (Marave Gelateria Cioccoloateria). Byl tady neskutečný nepořádek – nevím, jestli tady předtím byla nějaká akce, ale několik kuka vozů se snažilo ten binec uklidit. Krátkou pauzu jsme udělali na Piazza Navona, jednom z nejkrásnějších římských náměstí obdélníkového tvaru v barokním stylu. Dominantou náměstí je trojice kašen, z nichž ta největší – Fontána čtyř řek – stojí přímo uprostřed.

Pak už jsme došli k Pantheonu (zdarma). Tam jsme zjistili, že nás s Aničkou nepustí dovnitř, protože jsme měli oblečení na ramínka a jim vadila holá záda. Koupila jsem nám teda na půl šátek za 3 EUR, abychom o to nepřišly ani my. Pantheon je starověký kruhový katolický chrám s typickým antickým průčelím a mohutnou 44 metrů vysokou kupolí se střešním oknem. Dnes je Pantheon vysvěceným římskokatolickým kostelem a slouží jako hrobka králů Viktora Emmanuela II. a Umberta I. či Raffaela.

Odtud to byl už jen kousek k Fontáně di Trevi, u které bylo skoro nemožné se vyfotit, protože tady byl opravdu extrémní nával. Barokní Fontana di Trevi je přes 20 metrů široká a 26 metrů vysoká fontána z roku 1762.

Domů jsme se chtěli vrátit ze stanice Spagna u Španělských schodů (barokním schodiště se 138 schody vedoucími ke kostelu Santa Trinita dei Monti.), ale vstup do metra byl zavřený a my nenašli jiný, takže jsme pěšky došli až na další zastávku Flaminio. Nakonec mi to nevadilo, protože jsme šli parkem Borghese a aspoň jsme neminuli náměstí Piazza del Popolo.

Ze zastávky Flaminio jsme se přesunuli na zastávku Cornelia. V Coopu jsme nakoupili jídlo na večeři a na snídani, došli podél silnice do naší vily a udělali si k jídlu obložené talíře.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *