Vnější Hebridy
Někdy žasnu nad schopností lidí přežít a žít na nejbizarnějších místech naší planety. Jako kdybychom měli v Evropě málo místa a museli se stěhovat do míst, kde máme dostatek prostoru pro život. Ano, některá místa, jako třeba Tokio nebo Londýn, jsou zastavěná natolik, že by bylo lepší utéct do divočiny přírody, než se každý den potýkat s betonovou džunglí všude okolo. Ale musí to být zrovna extrém severního Skotska?
Zima na ostrovech
Zima na ostrovech Vnějších Hebrid, které se nachází u severozápadního pobřeží Velké Británie, je obdobím, kdy si přejete být raději někde jinde. Časté bouře, neustávající vítr, trajekt, který kvůli rozbouřenému moři možná nepojede a do toho téměř konstantní déšť. Třešničkou na dortu je pak jen omezený počet hodin denního světla. (V nejhorším období okolo Vánoc slunce vychází až okolo půl desáté a zapadá okolo dvou hodin odpoledne.) Když si k tomu představíte, že je slunce v podstatě celou svou denní dobu za mraky… Raději nedomýšlet.
Asi se ptáte: „Kdo by si vybral toto místo k životu?“ a ano, máte pravdu, vyhlídky na ucházející život nejsou zrovna příznivé. V zimě vám hold nezbývá než se zatarasit doma, pořídit slušnou zásobu rašeliny a nezapomenout na kvalitní lahev skotské whisky. Prostě to musíte přetrpět.
Jaro a léto na Vnějších Hebridách
Jenže pak nastává období jara. Dny se výrazně prodlužují. Bouře ustávají. Květen je dokonce jedním z nejsušších měsíců v roce. Květiny jsou všude okolo. I mláďata vzácných ostrovních opeřenců se probouzí k životu. A konečně tu máme i hodně práce na polích a na moři. V červnu je dokonce tolik světla, že se člověku ani nechce spát.
No a pak přichází léto a davy mušek, které znepříjemňují pobyt venku. Červenec a srpen je na ostrovech samozřejmě největší turistická sezóna. Denně na Hebridy připlouvá několik trajektů, ve kterých postávají nedočkaví turisté, kteří se rozhodli objevit zapomenutý hebridský svět. I přesto, že jsou na Hebridách krásné bílé pláže, nepředstavujte si zde léto jako dovolenou na španělské riviéře. Teploty, kdy je přes den okolo 15 až 20°C, jsou zde běžným standardem. A není výjimkou, že vám proprší třeba celý den.
Když přichází podzim
Podzim nemusí být ve znamení plískanic a přibývajících bouří. V září sice přichází první ochlazení, ale také oteplení. Poměrně pravidelně zde podzimní období ovlivňuje jižní fronta (obdoba našeho babího léta), která přináší teplé, slunečné dny. Stejně jako většina turistů jsou i mochničky, které umírají po prvním ledovém dni, většinou pryč, a tak může být právě podzim nejlepším obdobím k návštěvě.
Místní se začínají připravovat na zimu. Z polí mizí úroda a rašelina se začíná odsekávat a shromažďovat ve větším počtu. I přesto, nebo možná právě proto, že jsou místní na ostrovech opravdu izolováni, nebudete zde mít problém se stopováním. Každý vám rád zastaví a každý se s vámi rád dá do řeči. Lidé jsou zde opravdu velmi milí a pohostinní.
Vnější Hebridy by měli mít v hledáčku všichni, kteří mají rádi outdoor a nebojí se během dne zažít pořádné dobrodružství. Ano, chce to mít dobrodružnou povahu a odvahu tu žít, ale jakmile vám jednou vyjde slunce (stačí opravdu jen jeden den z mnoha), víte, že jste na správném místě.
Přidat komentář