Nejzápadnější ostrovy Skotska
Když se postavíte na západní pláž jakéhokoli z místních ostrovů, další zastávkou je až New York. Ano, Vnější Hebridy jsou nejzápadnější ostrovy Skotska. Opuštěné s nevlídným počasím v zimě a hejny nepříjemného kousavého hmyzu v létě. Tvrdými životními podmínkami soužená země, která svou geologií náleží k Apalačskému pohoří v USA, je v mnohých směrech unikátní.
Ač by se mohlo zdát, že hlavní ekonomický příjem těchto „ostrovů na hraně“ bude záviset na turistickém ruchu, není tomu tak. Mezi hlavní ekonomická odvětví se řadí příjmy ze zemědělství, rybolovu, pletení a tkaní. Díky četným dotacím na podporu ekologického zemědělství zde lidé nepoužívají umělá hnojiva ani jiné chemické látky, které by mohly zamořit křehký ekosystém. Na jaře jsou tak zdejší pole (kromě vyseté pšenice) zaplavena barevnými květy máku, jetele a jiných květin, které mění celé ostrovy v pestrobarevný svět.
Těžba rašeliny
Mezi další zvláštnost patří těžba rašeliny. Podmáčený často více vodní než pevninský svět je ideálním místem pro růst rašeliníku. Ten zde najdete opravdu všude. Místní obyvatelé odřezávají celoročně jeho mocné vrstvy pro osobní potřebu. Jak praví zdejší pořekadlo: „Rašelina zahřeje třikrát: Poprvé, když se ji snažíte ručně vytěžit, podruhé, když se jí snažíte dopravit domů a potřetí, když s ní konečně zatopíte v kamnech.“
Život na Vnějších Hebridách
Každodenní život na Vnějších Hebridách není vůbec jednoduchý. Jeden obchod na ostrov, do kterého se bez osobního automobilu nedostanete. (Benzínovou pumpu jsem na jižních ostrovech snad ani neviděla.) Nedostatek pracovních příležitostí, obecný trend „vymírání obyvatelstva“ a názory, že na Vnějších Hebridách není co dělat, způsobují trvalý úbytek starousedlíků. Ani noví přistěhovalci se na ostrovy zrovna nehrnou.
Hebridy pro turisty
Vnější Hebridy jsou ovšem i přes svá všechna negativa velkým lákadlem pro turisty. Zdejší divoká příroda vyzívá k cestám od hor, návštěvám bílých pláží nebo objevování světa prehistorických nalezišť. Ostrovy si užijí i ornitologové a zoologové obecně. Velryby, delfíny, lachtany, mořské vydry, divoké jeleny a ptactvo všeho druhu můžete doslova pozorovat z okna zdejších hostelů. Lingvisty zase nadchne gaelština. Původní řeč, jejíž zbytky stále ještě někteří z místních považují za svůj rodný jazyk.
Návštěvu si užijí i cyklisté. Na jednoproudých silnicích, které vedou jak po pobřeží, tak vnitrozemím ostrovů, téměř nepotkáte živou duši. Řidiči jsou zde navíc opravdu velmi ohleduplní. Nakonec na Vnějších Hebridách, kde se čas dávno zastavil, není kam spěchat.
Surfing a kiting na opuštěných plážích
Úchvatné jsou i proslulé bílé pláže, které nejsou díky poměrně vzdálené pevnině zaplaveny horami odpadků tak, jak často můžeme vidět na ostrovech Vnitřních Hebrid (Isle of Skye, Bute, Eigg…). Pokud vám nevadí zima, na rozlehlých opuštěných plážích si kiting nebo surfing opravdu užijete.
Trojúhelník zdejších krás doplňuje průzračná modrá voda, na jejíž hladině se pak celý svět zrcadlí. A kdybyste toho ještě neměli dost, tak přihodím poslední kousek skládanky – světlo. Barevné světlo a jakoby nízko položená obloha je něco, co jinde neuvidíte. Udělat špatnou fotografii je tak poměrně náročný úkol 🙂 .
Přidat komentář