• Menu
  • Menu

Kaskády rybníků u Baldy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Kaskády rybníků u Baldy

Lázně Balda

Z obce Stašov jsme se zatoulali do Baldy. Několik rybníků  v kaskádách  nad sebou, kolem lesy a úplňkový večer. Za kopcem jsou slyšet kombajny, které až do noci chvátají se sklizní obilovin. Nebyl to plán, ale místo se nám moc líbilo a tak jsme zakotvili u jednoho z rybníků u cesty.  Jsme někde mezi rybníkem Kmotrovským a Polním. Dále je pak rybník Pachovský a další. Rovinka, nad námi pak  násyp pro krmení ryb. Noc ruší jenom plácání ryb nad hladinou. Pátá hodina ranní a  mlha vlnící se nad rybníkem. Stávat se teda nechce, všude je mokro a zima.  Ale odměna je veliká, nádherné scenérie vystupující z mlhy a snová krajina.

rybníky u Baldy  (19)
rybníky u Baldy

Rybníky u Baldy

My jsme byli u kaskádových rybníků mezi Baldou a Jedlovou. V okolí kolem Baldy, Jedlové a Stašova je na 30 rybníků, které ve velké míře slouží k chovu ryb a spadají pod rybářství Litomyšl. Vodstvo regionu je zastoupeno především potoky a četnými rybníky. Největším vodním tokem regionu je říčka Křetínka pramenící u obce Stašov severovýchodně od Jedlové.

kaskády rybníků Balda
kaskády rybníků Balda

Společnost vlastní rybí líheň, která zajišťuje reprodukci hlavních hospodářských druhů ryb, reofilních i okrasných druhů ryb. Již několik let probíhá speciální projekt záchrany raka říčního. Společnost se výrazně podílí na revitalizaci krajiny a ochraně životního prostředí. V posledních letech ekologicky zhodnotila více jak 100 ha pozemků obnovou rybníků, vodních toků, litorárních a mokřadních pásem. V odborné činnosti úzce spolupracuje s předními vědeckými subjekty a univerzitami v ČR.

Rybníky Balda
Rybníky Balda

Lázně Balda – minerální pramen

Mlha je pryč a tak vyrážíme. V lesích směrem k poutní kapli P.M.Sněžné, uprostřed přírody, je velký tábor. Možná je jich i více schovaných někde v přírodě. Tato oblast je pro letní tábory jako stvořená. Některé rybníky jsou pouze chovné, ale v některých se dá i koupat.

Balda – také Zlatá Studna, německy Waldbrunn, leží několik kilometrů od města Polička. Balda je částí obce Stašov. Kdysi lázně, dnes malá osada v lesích na záp. úpatí Baldského vrchu. V 17. století tu byl při hledání zlata objeven pramen minerální vody. Hrabě z Martinic dal v Baldě u pramene postavit myslivnu.

nad Baldou
nad Baldou

V roce 1748 podal veřejnosti první informaci o minerálních lázních v Baldě doktor lékařství a filozofie Václav Baltazar Petržilka. V této době zde vznikly zásluhou hrabat Hohenemsů malé lázně s kaplí Marie Sněžné, zámkem, hostincem, dvěma krytými kuželnami a střelnicí. Lázně byly velmi populární pro šlechtu, duchovenstvo, vojenské důstojníky, německé podnikatele i úředníky.

Vrchlický, císař František I i princezna Sissi

Císařský strom – jasan, tady byl zasazen roku 1879 u příležitosti 25. výročí sňatku císaře Františka Josefa I. s bavorskou princeznou Sissi. Strom zde stojí dodnes. V roce 1904 – 06 se tady léčil  s revmatismem básník Jaroslav Vrchlický.

Kaple P.M. Sněžné

Z lázeňského komplexu dnes stojí jenom poutní kaplele P.Marie Sněžné, obdélná stavba s polygonálním závěrem a věžičkou na hřebeni střechy,  dále myslivna a pavilonek nad pramenem, uzavřený mříží. Voda má během roku stále stejný přítok a konstantní teplotu 7°C. Voda v lázních byla vhodná pro léčbu hluchoty, vodnatelnosti, plicních onemocněních, vředů, vyrážek, zažívacích vad a neplodnosti.

kaple P. Marie Sněžné
kaple P. Marie Sněžné

 Část textu Balda: Velká turistická encyklopedie: Petr David, Vladimír Soukup, Pardubický kraj

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *