• Menu
  • Menu

Zderaz – žulový lom

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Zderaz – žulový lom

Žulové lomy na koupání

Projíždíme obcí Paseky. Tady se zastavujeme u rozhledny Terezka. Času máme málo a sluníčko neúprosně hřeje, nejlepší čas zajít do lomu se vykoupat. Za obcí Zderaz sídlí společnost Granita s.r.o. a tady by měl být žulový lom. Není zas tak těžké ho najít.

žulový lom Zderaz
žulový lom Zderaz

Dá se tu i zaparkovat. Je tu budova, jsou tu dvě závory, přes obě se dá dostat k lomu. Scházíme po delší trase. Pohodlná cesta nás dovede až na první plošinu, odkud už je krásný pohled na lom s lákavou vodní hladinou. Sluneční paprsky i vodu si užívají dospělí i malé děti. Do vody je příjemný vstup z velké kamenné plošiny. Voda je opět báječná. Příjemné koupání s možností si pěkně zaplavat. Zpět jdeme druhou cestičkou a vylezeme u druhé závory.

Vstup do lomu jen povolaným osobám. Koupání na vlastní nebezpečí.

žulový lom Zderaz
žulový lom Zderaz

Ložisko Zderaz je tvořeno zejména muskoviticko-biotitickou žulou. Zbarvení horniny se mění od bělošedé až po růžovou. Výroba žulových kostek a rigolového kamene byla přesunuta na lom Litická ve Skutči.

Ve Zderazi si můžete prohlédnout pískovcové sklepy, v okolí je pak  mnoho dalších turistických zajímavostí, ke kterým určitě patří pískovcová oblast s borovými lesy  a přírodní rezervace Toulcovy Maštale.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *