• Menu
  • Menu

Nepál 20 duben 2023 – Opouštíme Sargamatha NP

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nepál » Nepál 20 duben 2023 – Opouštíme Sargamatha NP

Phading

Dnes nás čeká cesta z kopce. Naštěstí nejdeme až do Lukly jako většina lidi, máme ještě spousty času, a tak jdeme zase jen do Phadingu, kde byla naše první zastávka. Ono se sice řekne dolů, ale zdání klame. Stejně je to pořad nahoru a dolů, přesně jako tvar nepálské vlajky. Teď už chápu proč vypadá tak jak vypadá, tady nikdo ani netuší, co to je rovina.

celá parta opouští Namche Bazaar

Hillary Bridge

První část až po Hillary Bridge je opravdu z kopce, už jsem úplně zapomněla, jak byl tento kopec výživný. Dobře nám to připomínají výrazy těch, kteří stoupají nahoru a mají celé toto dobrodružství teprve před s sebou. Jsem unavená a tak jim to vůbec nezávidím, když vidím jak všichni do kopce trpí a funí. Kousek za Hillary Bridge nachází Dawa útulné místečko, které prostě svádí k luxusními pikniku. Do Phadingu to není daleko a my nemáme kam spěchat. Uléháme do trávy pěkně k potůčku a Dawa vytahuje velký triumf! Naši nesnězenou večeři, kterou jsem díky včerejšímu mejdanu nestihli. Teď si maximálně užíváme luxusní pizzu, hranolky a jačí burger. Máme se proste božsky. Pozorujeme nedalekou rušnou cestu, kde se to hemží turisty, Nepálci, osly. Všichni někam spěchají a my si tu užíváme pohodičku.

Hillary bridge a štrůdl nosičů směřujících do Namche

 

Rotti

Po parádní relaxaci pokračujeme přes další visuté mosty a zastavujeme v jednom ze stánků pro specialitu, kterou jsme zatím nestihli ochutnat. Výborné rotti, takové rýžové mastné koblížkové kroužky, dají se jíst jak na slano tak na sladko. Ještě se zastavujeme za Dawovým bratrancem v jedné restauraci, dáváme kávu a pomalu pokračujeme dál.

rážové smažené nepalské Rotti

Vesnická puja

Ve vesnici Jorsale nás z dálky vábí krásné zvuky zpívaných manter a bubínků. Ha, pravá vesnická puja na oslavu člena rodiny, který se zrovna vydává na slavný Everest. Tento ceremoniál trvá celý den, zastavujeme se na čaj a pozorujeme, jak taková vesnická puja probíhá. Venku voní zapálený jalovec a uvnitř dva mniši zpívají mantry,  bouchají do bubínku a samozřejmě nosí obětiny. Rýže, pivo, kukhuri a spoustu dalšího. Všude hoří svíčky a mladík se připravuje na očištění a požehnání před nebezpečnou cestou. Zdrželi jsme se zde opravdu dlouho, ceremoniál byl velice zajímavý, ale je třeba zvednout kotvy a pokračovat pomalu dál. Venku skotačí děti zdravíme se s nimi a pokračujeme do Phadingu.

puja

Jedno točené

Jelikož si chceme užít ještě trochu srandy Dawa rozhoduje, že změníme úbytko a půjdeme dále do centra. Náhodou se setkáváme s další českou skupinkou, která teprve vyráží na trek. Dáváme jim cenné rady, necháváme jim jedno balení diluranu a ještě pár drobností, které by se jim mohli hodit a my už je nepotřebujeme. Je fajn prohodit pár slov s někým od nás, vždy to na cestách udělá radost, ale nesmí tam těch našich být zas moc, pak už si nepřipadám, že jsem v cizokrajné zemi. Objevujeme v naší restauraci točené. TY jo pecka, konečně točené neodolatelně předražené pivo, no samozřejmě si dáváme jedno.

Namaste Lodge v Phading

Čandra s Kančou nás lákají k nim na momo knedlíčky a pivo a to se samozřejmě neodmítá, potkáváme další místňáky a večer si moc užíváme. Je to vlastně náš poslední, zítra už budeme v Lukle.

momo a pivo party v nepálské ubytovně pro místňáky
Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *