• Menu
  • Menu

Vnější Hebridy v květnu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Vnější Hebridy v květnu

Z Prahy do Edinburgu a pak dál…

Ještě před rokem jsem nevěděla, že nějaké Hebridy existují. Vše změnila až  listopadová přednáška Kláry Skuhravé na  cestovatelsko-outdoorovém  festivalu Obzory 2022.  Její povídání a fotografie mě opravdu zaujaly a protože Klárku znám  už docela dlouho,  daly jsme se do řeči. Klára byla na Hebridách skoro 20×  a tak slovo dalo slovo a já řekla, kdyby Ti nějaké místo zbylo, tak já bych jela. A jak se říká do měsíce (ne do roka) a do dne jsem měla koupenou letenku.

Balení mi dalo trochu zabrat, počasí může být všelijaké.  Klárka nám dala doporučený seznam věcí i perfektně zpracovaný itinerář.  Já k seznamu , jako vždy při cestách,  dala něco navíc, co kdybych to nutně potřebovala? Třeba plavky v seznamu nebyly, ale co kdyby náhodou?

Ostrovy na hraně

Zapomenuté ostrovy Vnějších Hebrid jsou místem, kde příroda stále ještě vítězí nad lidskými silami. Pokud se na ostrovy vypravíš, čeká tě návštěva bohaté ostrovní fauny. S trochou štěstí uvidíme lovící delfíny, plachtící orly, hrající si mořské vydry, divoké koně a poníky nebo líně se převalující tuleně. Zelené louky a kopce, bílé písečné pláže, skalnaté vrcholky a zvláštní světlo dělají z Vnějších Hebrid nezapomenutelný „ráj na zemi“, který stojí za to objevit :). Vnější Hebridy jsou nejen v evropském kontextu unikátní ostrovní kolonií. Tyto „Ostrovy na hraně“, jak se Hebridám často přezdívá, jsou nejzápadnějšími ostrovy Skotska, které ukrývají unikátní přírodní krásy a archeologické lokality. Během našeho výletu budeme ubytováni ve zdejších tradičních obydlích, ze kterých budeme podnikat výpravy na nejvyšší ostrovní vrcholky, archeologické lokality, procházky po bílých písečných plážích a mnoho dalšího. Po ostrově se budeme pohybovat osobním automobilem. Díky malé skupině si můžeme program upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se bát, že se na Hebridách budeš někdy nudit. Při prohlídce ostrovů můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Výlet je koncipován pro všechny bez rozdílu fyzických sil. Pokud máš rád(a) přírodní krásy a potřebuješ si konečně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, Hebridy jsou tím pravým místem.

Dnes je 16. května a já za pár hodin (spolu s dalšími 6) odlétám do Edinburghu, kde na nás Klára bude čekat, naloží nás do svého  bílého oře  /VW – Transporter/ a vyrazíme na Vnější Hebridy.. Děj se vůle Boží, v mých očích je Klárka trochu „šílená“ cestovatelka, teda v dobrém slova smyslu, a tak mám i trochu obavy, co nás čeká a jestli jejímu tempu a nárokům budu stačit.

8


 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *