• Menu
  • Menu

Severní Indie 12 Tádž Mahal, Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 12 Tádž Mahal, Unesco

Červená pevnost Ágra a Tádž Mahal

Vlakem z Khajuraha do Ágry vyrážíme po 17. hodině. Tentokrát máme klimatizovaný vagón, dokonce polštářky a deky. Ve 2 hodiny ráno  jsme v Ágře, bereme rikšu a jedeme do hotelu Friends Guest House.

vlakem z Khajuraho do Ágry

Už ve vchodu do recepce je jasné, že to tady nebude asi žádná pecka! Zapíšou si naše pasy a předají nám pokoje. Náš pokoj  bez okna smrdí zatuchlinou tak,  že odmítám tady spát. Ne, že by ty ostatní pokoje byly o mnoho lepší!

Dostáváme pokoj skoro na střeše. Postele nejsou povlečené, přesto se svalíme a snažíme se chvíli usnout. Komáři štípou jak diví, drbeme se a jen doufáme, že to není svrab.

Tádž Mahal, sedm divů světa

Kolem 9. hodiny vyrážíme za skvostem tohoto města na Tádž Mahal. Kupujeme u vchodu docela drahé vstupenky /dá se i kartou – cena na 3 hodiny je nějakých 1200 rupií/.

Tádž Mahal – východ slunce

 

Ohraná písnička, průvodci se předhánějí v nabídce. Ten náš je ze začátku docela vtipnej, ale s postupem času mě jeho stále „rádoby“ focení naší skupiny, upřímně nebaví a tak se odděluji. Tádž Mahal je překrásný. Po hodině začíná  silně houstnout příliv lidí. Je to náročné, no každý chce fotku, selfee.

V Tádž Mahalu jsme 3 hodiny a pak mizíme, tak tak jsme to stihli, abychom nemuseli doplácet..

Tádž Mahal

Tádž Mahal (anglickyy: Taj Mahal, hindskyy: ताज महल, perskyy: تاج محل a IPAA [‚ta:dʒ mə’ha:l]) je monumentální pomníkk v Ágřee ve státě Uttarpradéšš v Indiii. Nechal ho vystavět indický mogull Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy Mumtáz Mahall. Od roku 1983 je Tádž Mahal zanesen na Seznam světového dědictvíí UNESCO. Pro svoji architektonickou výjimečnost se tato 73 metrů vysoká stavba stala v roce 2007 jedním z vítězů ankety Nových sedm divů světa.

Tádž Mahal

Hladoví jdeme na doporučení do restaurace Relax He Relax. A opravdu jídlo, které jsme objednali je moc dobré. S Gabčou si dáváme i pivko. Mňam!

Bob Marley v muslimském Friends Guest House

Vracíme se na hotel dospat se. Jdeme si ještě chvíli sednout na střechu, odkud je docela pěkný výhled. Objednáváme si kávu. Na střeše se mohutně buduje, a tak  za zvuků vrtaček a kladiv, krásně relaxujeme. Kluci muslimský se na nás usmívají. Sedíme tu vlastně jen v nočních košilkách a přehozených šátcích  a tak možná proto. Geniální nápad, že by jsme se měli trochu muslimsky zahalit. Požádáme je, aby nám ukázali, jak to máme provést. No, moc nevědí a tak volají ještě posily. Povedlo se, uděláme foto a mizíme na pokoj. Protože máme dobrou náladu, ochutnáme trochu více Becherovky  a ten šílenej hotel se nám začíná líbit!

Bob Marley ve Friends Guest House

Červená pevnost Ágra

Odpoledne s holkama vyrážíme na jednu z nejznámějších indických památek, na pevnost Ágra, která je 2, 5 km vzdálená od Tádž Mahalu. V době Mughalské říše  tady sídlili tehdejší panovníci a řídili  z této pevnosti celou zemi. Červená, mohutná pevnost právě zavírá a tak jen pozorujeme proudy lidí, kteří z krásné pevnosti vycházejí. Velmi turisticky navštěvovaná pevnost je od roku 1983 součástí světového dědictví Unesco.

červená pevnost Ágra

Jdeme chvíli po obchodech s oblečením a šperky. Krystýnka nakupuje loutky do svého divadélka.

Večer je na terase sdílení. Kdo chce, řekne své pocity, jak ho Indie oslovila . Někdo, mlčí. Asi se mi bolestí rozstřelí hlava a tak jdu do hajan.

Ágra – na ulici

Východ slunce nad Tádž Mahalem

Ráno před pátou vstáváme. Ne, všichni. Já, Krystýnka, Alita, Luboš a Gabča. Ráno je trochu chladnější, bereme rikšu /za 200 rupií/ a míříme na druhou stranu řeky Jamuny, odkud chceme pozorovat východ slunce na Tádž Mahalem.

Tádž Mahal – východ slunce

Jsme u řeky, kde je nějak moc rušno. Indická skupina před námi, pak ostnatý drát a tma. K řece je zákaz /to jsme teda netušili/. Dalo by se jít doprava po osvětlené cestě, kolem řeky, ale tady je také zákaz! Ozbrojený voják nám dává aspoň 15 metrů k dobru. Stojíme a čekáme, slunce vyjde za chvíli. Opar nad řekou dělá z Tádž Mahalu tajemný zámek. Indové odcházejí a tak si tady užíváme krásné ráno sami. Za námi jen sympatický čmoudící dědeček, vedle pak voják se samopalem. Romantika!

Ágra – na ulici

Zastavujeme na chvíli v budhistické svatyni a pak se vracíme. Po cestě kupujeme ovoce a nějaké nezbytnosti. Na snídaní vybíráme hotel naproti našemu. Barevné sedačky a terasa plní naše očekávání. Dáváme si rýži se zeleninou  a ginger,

V 11. hodin vracíme klíče od pokojů a protože máme ještě 3 hodiny času najímáme s holkama rikšu a naším cílem je Místo, které jsme ráno zahlídly a tím je řeka Jamuna a místo pod mosty v Ágře.

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *