• Menu
  • Menu

Severní Indie 15 – Jaipur /Džajpur/

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 15 – Jaipur /Džajpur/

Nahargarh fort – tygří pevnost

Vystupujeme v největším  městě  indického státu Rádžasthán, v růžovém městě Jaipur. Město založil  v roce 1727 vládce Amberu,  Saváj Džaj Singh II. Maháradža, který tu  vládl v letech 1699-1744. Na výstavbu a architektruru Jaipuru  měl velký vliv právě vkus královské rodiny, která původně žila v 11 km vzdáleném Amberu.

palác Hawa Mahal Jaipur

Ulice jsou zde široké a pravidelné, rozdělené do šesti sektorů oddělených bulváry širokými 34 metrů. Historické centrum města je od letošního roku zapsané na seznamu kulturních památek Unesco.

palác Hawa Mahal Jaipur

Vlakem z Ágry přijíždíme  do Džajpuru už za tmy. Ubytovaní jsme v hotelu Rigoli.Aspoń na chvíli pak vyrážíme za 50 rupiií rikšou do města. Nasvícené růžové stavby jsou opravdu překrásné. Asi nejznámější stavba z červeného a růžového pískovce je palác Hawa Mahal. Stavbu postavil v roce 1799 Maharaja Sawai Pratap Singh, vnuk Maharaja Sawai Jai Singha, který byl zakladatelem Jaipuru.  Obchodníci, ještě před zavřením, nás lákají do obchůdků z koženými výrobky a oblečením. Není zas tak těžké nás přemluvit a tak zase smlouváme a bavíme se. Pak už ale na kutě.

Jaipur

Ráno zase balíme a necháváme batohy na recepci. Tohle barevné město by si zasloužilo trochu delší návštěvu! Nevadí, máme před sebou celý den, a tak chceme vidět, co nejvíce. Po tahanicích a komplikacích s najímáním rikš i cenou, máme lepší řešení. Najímáme si malý minibus./5000 rupií na téměř celý den pro všechny/. Máme pohodlné sedačky, ovívají nás malé větráčky a my“ účastníci zájezdu „ jedeme společně na výlet.

 Tygří pevnost

Míjíme vodní palác a míříme do kopce, plného serpentin. Krouháme zatáčky, skřípeme brzdami, na úzké silnici se vyhýbáme protijedoucím vozidlům. Je to docela dobrodružství. Cílem je pevnost Nahargarh, vzdálená od centra asi 4 km. Zastavujeme možná kilometr od pevnosti, náš bus by na bližším parkovišti nezaparkoval. Kolem je kopcovitý vyprahlý terén, tu přiběhne páv, tu kráva.

Nahargarh fort – tygří pevnost

Vstupné je pro cizince 200 rupií, pokud chcete navštívit i vnitřní palác, tak si připlatíte dalších 500 rupií. My si vystačíme s příjemnou procházkou ve venkovních částech pevnosti. Pevnost je  jedou ze tří pevností v blízkosti „růžového města“ Jaipuru. Z pevnosti je nádherný výhled na celé město a okolí. Džaj Singh II. nechal  pevnost postavit r. 1734 jako útočiště pro své manželky.

Nahargarh fort – tygří pevnost

Před vstupem pak nabízejí prodavači ovoce a další barevné laskominy. Neodoláme a necháme si namíchat semínka s chilli a koriandrem. Je to moc dobré.

Nahargarh fort – tygří pevnost

 

Jal Mahal

Provoz zhoustl a tak cesta dolů je dost náročná. Malé zastavení je pak u vodního královského paláce. Vodní palác, postavený z růžového pískovce, stojí uprostřed jezera Man Sagar. Palác je možné pozorovat pouze ze břehu, pro veřejnost je nepřístupný.

Nahargarh fort – tygří pevnost

Od jezera míříme k observatoři Jantar Mantar /podrobněji  popsáno zde/. Po dvouhodinové návštěvě unikátní astrologické zajímavosti, hledáme nějakou možnost se najíst a napít.

observatoř Jantar Mantar Džajpur

Cafe Veda

Za branou pak objevujeme kavárnu a čajovnu Cafe Veda. Vysoká podlouhlá stavba uprostřed staveniště nás zaujala na první pohled. V doprovodu koz, které se probíhají nejen na plácku, ale sem tam přeběhnou i po střeše zaparkovaného vozidla, vcházíme krásným vchodem do kavárny. Uvnitř nás mile překvapuje  artový dvoupatrový interiér i milá obsluha. V nabídce jsou  nejen himalájské čaje. Dáváme si tady opravdu netradiční jídlo a to jsou špagety aglio olio a kapucino. Škoda, že máme tak málo času, kavárnu otevřely teprve před pár dny a tak patříme k prvním návštěvníkům.

Cafe Veda

Indická svatba – přijďte!

Pospícháme k autobusu na parkoviště plné holubů. Poslední dnešní cíl je chrám kousek za městem. Procházíme starý chrám, kolem kterého je pořádný šrumec. Dělníci, náklaďáky, osvětlovači, zahradníci, designéři, hudebníci… velké nádoby  s připraveným ovocem, plné mandarinek i granátových zrn na přípravu lahodných šťáv,  ingredience na indické pokrmy.

svatba – starý palác Jaipur

Květiny, pódium, světla, svícny, červené koberce i látky, právě také přijíždějí hudebníci. BUDE TU SVATBA ! Přijďte!  Jste zváni! Začátek je ve 21.30. To už budeme ve vlaku do Bikaneru, chjó!!

starý palác Jaipur

 

Indická svatba je ve většině případů velkolepá a účastní se ji od sta hostů až po několik tisíc. Svatba, plná veselí, tance a hudby, dobrého jídla může trvat i několik dnů.

Svatba je rituálem, který je důležitý pro sjednocení dvou rodin. Některé rodiny  šetří na tento okamžik i několik let! Důležité je datum svatby, které určuje astrolog. Mladí spolu před svatbou nebydlí, v Indii  je velmi ceněná a respektovaná cudnost dívek a žen s přihlédnutím i na vzdělání a sociální postavení.

Zastavujeme ještě v centru: WHERE ARE YOU ? I will give cheap, best quality.. , boty, látky, loutky, třeští mi hlavááá… Nabíráme batohy a rikšou odjíždíme na vlakové nádraží.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *