• Menu
  • Menu

Severní Indie 14 – observatoř Jaipur, Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 14 – observatoř Jaipur, Unesco

Největší sluneční hodiny světa

Rozhodnutí, zda navštívit městský palác nebo observatoř v Jaipuru/Džajpuru/, není moc těžké. Za mě určitě observatoř. Už při vstupu a  pohledu  na gigantické architektonické a zároveň astronomické měřící skvosty, je to zážitek! Jedna z největších observatoří světa se nachází v centru Jaipuru a byla postavena v letech 1728-1734.

observatoř Jantar Mantar Džajpur

Observatoř Jantar Mantar, Jaipur/Džajpur/

Jantar Mantar je astronomická observatoř používaná k měření vzdáleností a pozic nebeských objektů. Observatoře neboli „Jantar Mantars“ zahrnují několik budov jedinečného tvaru, z nichž každá má specializovanou funkci pro astronomické měření. Indie má celkem pět takových observatoří, z nichž největší je v Jaipuru /další města:  Mathura, Delhi, Ujjain a Varanasi/.

observatoř Jantar Mantar Džajpur

Pro milovníky astrologie a pro lepší pochopení a vysvětlení interpretace odečtů přístrojů, je nejlepší navštívit observatoř v pravé poledne.

Jantar Mantar je sbírkou  devatenácti astronomických přístrojů, které nechal postavit král Maharaja Sawai Jai Singh II,  panovník, který byl od dětství fascinován pohybem nebeských objektů, byl politikem, ale také astrologem, fyzikem, matematikem a vědcem.

observatoř Jantar Mantar Džajpur

Jantar Mantar je nejvýznamnějším a nejzachovalejším souborem pevných monumentálních nástrojů postavených v Indii z první poloviny 18. století. Jsou vyrobené z kamene. Pro představu, každá stavba  byla nejprve vyrobena ze dřeva, vše bylo upraveno, aby měření, bylo přesné, až pak byl objekt  postaven z kamene.

Sluneční hodiny – Vrihat Smarat Yantra

Největší sluneční hodiny na světě, 27 metrů dlouhé, stojí uprostřed observatoře  Jantar Mantar. Hodiny měří s přesností na dvě sekundy.

Vrihat Smarat Yantra – sluneční hodiny 

Otevřeno: každý den od  9 – 16.30 hod

Vstupné je 200 rupií pro cizince, pro Indy je to 50 rupií. Vstupenku je možné zakoupit přímo u pokladny u vstupu anebo online. V některých dnech je možné navštívit světelnou a zvukovou show.

observatoř Jantar Mantar Džajpur

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *