• Menu
  • Menu

Severní Indie 17 – Chrám Karní Matá

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 17 – Chrám Karní Matá

Krysí chrám – Karní Matá v Dešnóku

Ráno u snídaně dolaďujeme cestu  na velbloudy i následný odjezd do Puškaru. Před námi je ještě náš první a společný cíl, výlet za město do „krysího chrámu“ Karní Matá v Dešnóku – jednoho z nejsvětějších míst se silou šaktí.

Karní Matá – krysí chrám

Krysí reinkarnace

Chrám je zasvěcen bohyni matce Karní Matá. Tato žena žila v rodu Charinů. Byla léčitelkou, vypravěčkou a vtělením bojovné bohyně Durgy. Když její synovec Lakšmán zemřel a Karní ho vzkřísila, byla bohem smrti Jamou upozorněna, že synovec již byl reinkarnován. Karní proto na Jamovi vyžádala, aby všichni členové klanu byli v budoucnosti reinkarnováni do těl krys po dobu, než se budou moci vrátit na zemi opět v lidské podobě. Sama se dožila 150 let a zemřela jako překrásná mladá žena. Její tělo zemřelo, duše se vrátila v těle krysy. Její následovníci věří, že Karní Matá, respektive krysa, je jejich přímým předkem.

Karní Matá – krysí chrám

Přijíždíme na parkoviště, všude je spousty lidí, je to tu jak na Matějské pouti. Hluk, stánky, občerstvení a spousty lidí. Chrám je postaven z drahého mramoru, kamene a dřeva a vstupuje  se velkou vstupní bránou s barevnou mozaikou na nádvoří.

Karní Matá – krysí chrám

Všichni se před vstupem zouváme, my „cizinci“ dostáváme čisté zavazovací návleky na chodidla. Všude v chrámu jsou výkaly a extrementy od krys.

Stojíme ve frontě, když přicházíme ke vchodu, přeběhnou kolem 3, 4 krysy. Nedej Bože, aby na mě to zvíře vlezlo! Nedej Bože, abych na ni šlápla, to je obrovský prohřešek, nejen, že bych měla smůlu, ale, kdo šlápne a ublíží posvátné kryse, musí penězi ztrátu vyvážit.

Karní Matá – krysí chrám

Jsme uvnitř chrámu, držíme se s Gábinou u sebe a na rozdíl od  jiných jdeme rychle jak to jde, abychom měli touhle prohlídku už za sebou. Krysy lezou všude, Indové se jim klaní a mě lezou oči z důlků. V chrámu prý žije několik tisíc krys.  Nejhezčí okamžik je ten, když už stojím před chrámem. Krysy jsou uctívány v tomto chrámu, na tomto místě.

Karní Matá – krysí chrám

V Chrámu mohou dostat věřící i pokrmy, ale  zda je vaří společně s těmi pro hlodavce, to těžko říci. Krysy tu dostávají všemožné laskominy i mléko. Někteří věřící se k nim sklánějí, možná je i líbají, nevím. S krysami můžete meditovat, rozmlouvat i spát.  Pokud objevíte bílou krysu a podíváte se jí do očí, je to pro věřícího /možná i pro mě/ obrovské štěstí, které vás bude provázet na vaší životní pouti.

Karní Matá – krysí chrám

Jsme rády, že jsme venku, pozorujeme ženy v krásných sárích, děti i kuchaře, kteří lákají na své speciality. Neodoláme a v jedné z jídelen si dáváme rýži se zeleninou.

Karní Matá – krysí chrám

Loučíme se s těmi, co nejdou na velbloudy a vyrážíme za dobrodružstvím.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *