Bazar Paharganj Dillí
Na letišti se postupně scházíme s Alitou, Dášou, Jitkou a Krystýnou. Zuzka s Marcelkou letí s jinou leteckou společností a Jirka s Mílou také. Všichni se sejdeme až v Dillí.
S Aeroflotem do Dillí
Cesta z Prahy do Moskvy uběhne rychle. Na letišti Šeremetěvo čekáme 4 hodiny. Na moskevském letišti se toho dost změnilo. Zrekonstruované letiště, luxusní obchody i restaurace. Je státní svátek a tak si na oslavu dáme pivo Žiguli.
Šeremetěvo
Mezinárodní letiště Šeremeťjevo, Šeremetěvo (rusky Шереметьево) (IATA: SVO, ICAO: UUEE) je největší letiště v Moskevské oblasti a v celém Rusku a to jak počtem cestujících, tak i počtem pohybů. Leží na území města Chimski, 29 kilometrů severozápadně od centra Moskvy.
Mezinárodní letiště Šeremeěvo má dvě souběžné betonové přistávací dráhy o délce 3700 a 3550 m. Po rekonstrukci má šest terminálů, přičemž terminály A, B a C, ležící severně od přistávacích drah, slouží hlavně domácí dopravě, kdežto terminály D, E a F na jižní straně (dříve Šeremetěvo II.) obsluhují mezinárodní lety.
Šeremetévo vzniklo jako vojenské letiště, v roce 1959 bylo otevřeno pro civilní provoz. Roku 1980 k Letním olympijským hrám v Moskvě byl otevřen druhý terminál (Šeremetěvo II.) jižně od obou přistávacích drah.
Indira Gandhi International Airport
Let s Aeroflotem je příjemný a po necelých 6. hodinách letu z Moskvy, přistáváme na významném a nejrušnějším letišti v Jižní Asii, na mezinárodním letišti Indiry Gándhíové v Dillí (IATA: DEL, ICAO: VIDP, anglicky Indira Gandhi International Airport, hindsky इन्दिरा गाँधी अंतर्राष्ट्रीय हवाई अड्डा). Před přistáním vyplňujeme lístečky o našem pobytu a ubytování.
Vstupní vízum
Tady v Dillí je časně ráno, jdeme k přepážkám, kde jsou E-Visa. V hale je docela rušno. Každý předloží pas a vytištěnou nebo naskenovanou žádost o vstupní vízum. Někdo projde velmi rychle, jiní musí ukázat palubní lístek. Dívám se do kamery, pak postupně dle pokynů přikládám prsty kvůli otiskům. Dostávám razítko a jdu, ale zase se musím vrátit a znova dávám otisky prstů. Uf, jsem propuštěna a vstupuji oficiálně na indickou půdu. V hale nás už čeká Zuzka s Marcelkou.
Vstupujeme před letištní halu, kde dostaneme trochu smogové facky přes nos i ústa. Řidiči rikš se předhánějí s nabídkou i výší ceny. Nakonec bereme „státní“ taxíky. 1 rikša 400 rupií je na celkem velkou vzdálenost k hotelu slušná cena.
Hotel Amax INN
Zarezervované ubytování máme v hotelu Amax Inn na Arakshan Road. V ulici i kolem je mnoho podobných hotýlků různé cenové úrovně i kvality. Na ubytování je ještě velmi brzy a tak si najímáme dva pokoje za nějakou sníženou cenu a jdeme si lehnout. Čtyřlůžkový pokoj s palandami je dost děsivý a bez okna i toaleťáku. Ve 12 hodin dostáváme klíče od dalších pokojů. Na mě s Gabčou zůstává tahle špeluňka, protože jiný pokoj už není. Až na cestě zpět zjišťujeme, že v druhé budově mají pokoje pěkné a čisté.
Na terase hotelu si dáváme snídani, rychlost obsluhy tady není zrovna silnou stránkou. Ale dorazili další účastníci zájezdu Jirka s Mílou, kteří přijeli z letiště metrem. Šikulové.
Bazar Pahargandž /Paharganj/
Vyrážíme od hotelu úzkými uličkami plných odpadků, kličkujeme mezi rikšami i krávami. Bazar, se všemi těmi obchůdky, dílničkami, ruchem, obrovským množstvím lidí, je dobrým a trochu šokujícím vstupem do země barev a vůní. Jsme jak v transu, bereme do rukou vlněné, hedvábné, bavlněné šátky a šály. Prodavači se předhánějí v nabídce.
Odolat je těžké a tak zakupujeme nějaké hadříky. V 17. století byl Pahargandž důležitým obilným trhem. Jeho jméno v překladu znamená „kopcovité okolí“. Pahargandž byl na počátku dvacátého století předměstím Starého Delhi, nacházel se mimo hradeb. Pahargandž je oblast plná levných obchůdků, levného ubytování a místem s nabídkou rozmanitého zboží. Co se jídla týče, najdete zde pekárny, jídelny s tradičními indickými jídly a střešní restaurace, které nabízejí světovou kuchyni.
Ve dvacátých letech 20. století, v době která je spojována s výstavbou Nového Delhi podle návrhů britského architekta Lutyena, došlo také k přestavbě Pahargandže. Z té doby pochází místní bazar a většina výrazných staveb v jeho okolí. Například známé kino Imperial. Bazar je krásný i večer, když se rozsvítí hotely, restaurace i obchody. Blízké nádraží New Delhi je hlavním železničním uzlem.
Všichni účastníci zájezdu se scházíme v jedné z kaváren a společně najatými rikšami odjíždíme k paláci Bangla Sahib Gurudwara.
Přidat komentář