• Menu
  • Menu

Severní Indie 2 – Bazar Paharganj

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rusko » Severní Indie 2 – Bazar Paharganj

Bazar  Paharganj Dillí

Severní Indie 3

Na letišti se postupně scházíme s Alitou, Dášou, Jitkou a Krystýnou. Zuzka s Marcelkou letí  s jinou leteckou společností a Jirka s Mílou také. Všichni se sejdeme až v Dillí.

S Aeroflotem do Dillí

Cesta z Prahy do Moskvy uběhne rychle. Na letišti  Šeremetěvo čekáme 4 hodiny. Na moskevském letišti se toho dost změnilo. Zrekonstruované  letiště, luxusní obchody i restaurace. Je státní svátek a tak si na oslavu dáme  pivo Žiguli.

Šeremetěvo

Mezinárodní letiště Šeremeťjevo, Šeremetěvo (rusky Шереметьево) (IATA: SVO, ICAO: UUEE) je největší letiště v Moskevské oblasti a v celém Rusku  a to jak počtem cestujících, tak i počtem pohybů. Leží na území města Chimski, 29 kilometrů severozápadně od centra Moskvy.

Šeremetěvo

Mezinárodní letiště Šeremeěvo má dvě souběžné betonové přistávací dráhy o délce 3700 a 3550 m. Po rekonstrukci má šest terminálů, přičemž terminály A, B a C, ležící severně od přistávacích drah, slouží hlavně domácí dopravě, kdežto terminály D, E a F na jižní straně (dříve Šeremetěvo II.) obsluhují mezinárodní lety.

Šeremetěvo

Šeremetévo vzniklo jako vojenské letiště, v roce 1959 bylo otevřeno pro civilní provoz. Roku 1980 k Letním olympijským hrám v Moskvě byl otevřen druhý terminál (Šeremetěvo II.) jižně od obou přistávacích drah.

Indira Gandhi International Airport

Let s Aeroflotem je příjemný a po necelých 6. hodinách letu z Moskvy, přistáváme na významném a nejrušnějším letišti v Jižní Asii, na  mezinárodním letišti Indiry Gándhíové v Dillí (IATA: DEL, ICAO: VIDP, anglicky Indira Gandhi International Airport, hindsky इन्दिरा गाँधी अंतर्राष्ट्रीय हवाई अड्डा). Před přistáním vyplňujeme lístečky o našem pobytu a ubytování.

Vstupní vízum

Tady v Dillí je časně ráno, jdeme k přepážkám, kde jsou E-Visa. V hale je docela rušno. Každý předloží pas a vytištěnou nebo naskenovanou žádost o vstupní vízum. Někdo projde velmi rychle, jiní musí ukázat palubní lístek. Dívám se do kamery, pak postupně dle pokynů přikládám prsty kvůli otiskům. Dostávám razítko a jdu, ale zase se musím vrátit a znova dávám otisky prstů. Uf, jsem propuštěna a vstupuji oficiálně na indickou půdu. V hale nás už čeká Zuzka s Marcelkou.

Indira Gandhi International Airport,

Vstupujeme před letištní halu, kde dostaneme trochu smogové facky přes nos i ústa.  Řidiči rikš se předhánějí s nabídkou i výší ceny. Nakonec  bereme „státní“ taxíky. 1 rikša 400 rupií je na celkem velkou vzdálenost k hotelu slušná cena.

Bazar Paharganj

Hotel Amax INN

Zarezervované ubytování máme v hotelu Amax Inn  na Arakshan Road. V ulici i kolem je mnoho podobných hotýlků různé cenové úrovně i kvality.  Na ubytování je ještě velmi brzy a tak si najímáme dva pokoje za nějakou sníženou cenu a jdeme si lehnout. Čtyřlůžkový pokoj s palandami je dost děsivý a bez okna i toaleťáku.  Ve 12 hodin dostáváme klíče od dalších pokojů. Na mě s Gabčou zůstává tahle špeluňka, protože jiný pokoj už není. Až na cestě zpět zjišťujeme, že v druhé budově mají pokoje pěkné a čisté.

Na terase hotelu si dáváme snídani, rychlost obsluhy tady není zrovna silnou stránkou. Ale dorazili další účastníci zájezdu Jirka s Mílou, kteří přijeli z letiště metrem. Šikulové.

Bazar Paharganj

Bazar Pahargandž /Paharganj/

Vyrážíme od hotelu úzkými uličkami plných odpadků, kličkujeme mezi rikšami i krávami. Bazar, se všemi těmi obchůdky, dílničkami, ruchem, obrovským množstvím lidí, je dobrým a trochu šokujícím vstupem do země barev a vůní. Jsme jak v transu, bereme do rukou vlněné, hedvábné, bavlněné šátky a šály. Prodavači se předhánějí v nabídce.

Bazar Paharganj

Odolat je těžké a tak zakupujeme nějaké hadříky. V 17. století byl Pahargandž důležitým obilným trhem. Jeho jméno v překladu znamená „kopcovité okolí“. Pahargandž byl na počátku dvacátého století  předměstím Starého Delhi, nacházel se mimo  hradeb. Pahargandž je oblast plná levných obchůdků, levného ubytování a místem s nabídkou  rozmanitého zboží. Co se jídla týče, najdete zde pekárny, jídelny s tradičními indickými jídly a střešní restaurace, které nabízejí světovou kuchyni.

Bazar Paharganj

Ve dvacátých letech 20. století, v době která je spojována s výstavbou Nového Delhi podle návrhů britského architekta Lutyena, došlo také k přestavbě Pahargandže. Z té doby pochází místní bazar a většina výrazných staveb v jeho okolí. Například známé kino Imperial. Bazar je  krásný i večer, když se rozsvítí hotely, restaurace i obchody. Blízké nádraží New Delhi je hlavním železničním uzlem.

Bazar Paharganj

Všichni účastníci zájezdu se scházíme v jedné z kaváren a společně najatými rikšami odjíždíme k paláci Bangla Sahib Gurudwara.

Bazar Paharganj

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *