• Menu
  • Menu

Severní Indie 5 – Védský rituál Aartí ve Varanásí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 5 – Védský rituál Aartí ve Varanásí

Ceremoniál  Aartí na břehu Gangy

Severní Indie 6

Před 18. hodinou  projdeme úzkou uličkou, pak po schodišti a jsme přímo na břehu Gangy. K hlavnímu ghatu to máme opravdu kousek po břehu. Dasawamedha Ghat je hlavním ghatem ve Varanásí. Nachází se v blízkosti chrámu Vishwanath. S tímto chrámem jsou spojené dvě legendy, bůh Brahma chrám vystavěl, aby mohl přivítat boha Šivu.

ceremoniál Aartí Varanásí

 Aartí

Usedáme se stovkami dalších v ghatu na kamenné schody, která vedou ke chrámu. Obřad, který se koná každý večer  za soumraku,  začíná. Hudba a zpěvy na oslavu Matky Gangy, ohnivé a kouřové rituály provádějí  hinduističtí kněží, kroužíc ve směru hodinových pomocí zapálených lamp. Velká duchovní síla a úžasná atmosféra proniká našimi těly.

ceremoniál Aartí Varanásí

Po skončení obřadu je  bohyní požehnáno  každému jednotlivci, který se ho účastnil. Kněží i prodejci nabízejí  věřícím i turistům květiny, mléko a plovoucí lampy. Zakupujeme hořící svíce zasazené v květinovém lůžku a necháme plout po řece. Vzpomínám a v duši i srdci jsem s milovaným mužem, který tak brzy odešel. Ganga je plná světel, ohně a květin.

ceremoniál Aartí Varanásí

Po obřadu vystupujeme kolem chrámu směrem k bazaru, který je ve městě. Schodiště lemují věřící a žebráci. Někteří fousatí asketi jsou jak vytesané sochy.

ceremoniál Aartí Varanásí

Na bazaru nabízejí všemožné zboží, látky a také tady voní jídlo. V jednom z obchodů nás zavalují hedvábím, kašmírem i šálami z jaka. Ach, to je krása. Smlouváme, vtipkujeme a opravdu si to užíváme. Postižená dívka nás tahá za ruku a odvádí nás do restaurace, kde   jsou Zuzka s Krystýnkou. Posedíme a pak se společně vracíme  kolem řeky přes „Stínadla“ na hotel. Přímo pod hotelem v malém podloubíčku spí rodinka s dětmi. Děti mají pyžamka a vzájemně si přejeme dobrou noc.

ceremoniál Aartí Varanásí – Ganga

Usínáme nad řekou Gangou se svými myšlenkami a zážitky.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *