• Menu
  • Menu

Severní Indie 6 – Ganga a gháty ve Váránasí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 6 – Ganga a gháty ve Váránasí

Severní Indie 6

Božská Ganga a očistné koupele

Je brzké ráno, slyším za okny  hluk. Kouknu na balkon, pod námi je celá rodinka makaků. Rodičové odpočívají, za to ti malí jsou šibalsky divocí. Člověk musí být opatrný, klidně přeručkují až na balkon a ukradnou, co vidí. Jídlo, triko nebo foťák.

z našeho hotelu Bhadra Kali

Makak kápový žije v různém počtu v tlupách. Makakové jsou vysoce přizpůsobivé opice, které se mohou živit plodožravě až všežravě. Tady ve Váranásí jsou opice, tak jako krávy posvátné. Je pravda, že pro některé obyvatele, obchodníky i hoteliéry jsou tvrdým oříškem. Jen, co se týče  například elektroinstalací a komunikačních drátů, ty by mohly vyprávět!.

z našeho hotelu Bhadra Kali

Řeka Ganga – východ slunce

Za chvíli by mělo vyjít slunce, je však zase smog a paprsky budou mít těžké prorazit šedivou clonu. Pode mnou teče posvátná řeka Ganga, pro Indy elixír nového života,  je možné zahlédnout první obrysy plovoucích bárek i lodí. U řeky je už rušno. Jednotlivé gháty, hlavně ty „koupací“  se plní  hinduistickými věřícími. Očistná koupel přijímá všechny bez rozdílu, muže a ženy, děti, chudé i bohaté.

Gháty

Je to zážitek pozorovat  ženy v barevných sárích, muže namydlené od hlavy až k patě, křehké „svaté“ muže, někteří na schodištích /ghátech/, jiné napůl stojící a některé nořící se do řeky Gangy. Nad koupajícími se tyčí prastaré růžové  chrámy a vše doplňuje podmanivý  zvuk věřících, odříkávajících  mantry. Věřící opakovaně nabírají a vylévají vodu, proplachují  i svá ústa. Ranní paprsky vodu  posvětí, aby bylo možné poté vyslovit svá přání se slibem /sankalpou/.

Plujeme spolu s dalšími po řece a v tichosti pozorujeme očistné obřady na jednotlivých ghátech, nejvíce věřících je pod ghátem Dashashwamedh, pod chrámem Vishwanath. Zázračný  lingam Brahmešvara dává věřícím tu moc, že  zde dosáhne spásy, omytím a ponořením se do posvátné vody.

očistné koupele v posvátné Ganze

Gháty ve Váránasí

Počet ghátů podél řeky je kolem 100. Gháty plní různé funkce,  některé jsou veřejné, jiné soukromé a nepřístupné, najdete i gháty, které jsou zpoplatněné. Některé gháty jsou „prací“, ve velkém se tady perou veškeré textilie a prádlo.

očistné koupele v posvátné Ganze

Mezi nejznámější gháty ve Váránasí  patří  již zmiňovaný  ghát Dashashwamedh a nedaleko vzdálený  kremační ghát Manikarnika.

ghaty – kremační ghát Manikarnika.

Agni Pooja[, další významný ghát (jehož název znamená Ghát uctívání ohně) je místem, kde skupina mnichů každý večer vykonává své obřady, kterými uctívají Šivu, řeku  Gangu, slunce a oheň. Assi[, je ghát ležící na soutoku řek Gangy a Assi a je to nejjižnější ghát ve Váránasí a tisíce hinduistických poutníků se v něm koupou, dříve než rituálně slíbí svou věrnost  šivovi.

Harishchandra

Jeden z nejstarších dochovaných ghátů ve Váránasí. Nese jméno mytického krále Harish Chandry, který se prý osobně podílel na jeho výstavbě. Je  druhým z kremačních ghátů ve Váránasí. Jmenovat všehcny gháty nejde, každý má svůj význam nejen pro věřící  i obyvatele Varanásí.

Ganga

Božská, posvátná je řeka Ganga ve Váránasí. Dodává lidem sílu a zdraví a odvádí duše z pozemského bytí. Ganga – říční bohyně, jedoucí na krokodýlovi, žena hrůzostrašného boha Šivy, ničitele celého vesmíru.

řeka Ganga Váránasí

Pro nás „nevěřící, pro nás Evropany, neuchopitelná pokora k řece, která je „stokou“ a hygienickou pastí.. Nesoudím, po  návštěvě Váránasí i já možná vidím řeku v jiných souvislostech a dýchá na mě její moc,  nevím.

řeka Ganga Váránasí
Poznáváme Váránasí

Po ranní projížďce posnídáme na naší terase v hotelu, později pokračujeme prohlídkou některých chrámů ve Váránasí, s nezapomenutelnou návštěvou kremačního  ghátu Manikarnika, touláním se v uličkách Váránasí a s krásným rozloučením plavbou na řece Ganze při západu slunce.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *