• Menu
  • Menu

Severní Indie 7 – Ach, Váránasí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 7 – Ach, Váránasí

Severní Indie 8

Váránasí

Váránasí je starší než historie, starší než tradice, starší dokonce než legendy a ještě dvakrát tak staré jako to všechno dohromady. Po návštěvě  kremačního  ghátu Manikarnika /podrobněji až v dalším článku, procházíme uličkami starého města. Jsme tu třetí den, prodavači nás už znají a tak rádi pomohou, když se v úzkých uličkách ztratíme. Všude je něco na koukání, něco k jídlu, když se neprodíráme mezi lidmi, tak mezi krávami. Asi budu mít v životě moc a moc štěstí, já už potřetí během pár hodin šlápla do hov.. , aspoň, že kravského. Ten zvuk, když vám to čvachtne v žabkách  mezi prsty:  mňnaaapch… .

Váránasí

Už první den jsme z jedné z uliček objevili skvělou malinkatou „nudlárnu“ , skvělé indické jídlo a luxusní palačinky. Posilněné, pokračujeme kolem starých domů a chrámů, prodavači nás lákají na své barevné látky. Nedá se odolat. Tu obdivujeme, jak vyrábějí sýr, tady zase sladkou šťávu z cukrové třtiny, támhle vrčí šicí stroj a šikovný krejčí tvoří další  úžasnou róbu. Všude pracují muži, v obchodě, jako kuchaři, jako krejčí, jako řidiči rikš nebo prodejci zeleniny, recepční v hotelích i pokladní na nádraží.

Na zeleninovém trhu se potkáváme s dalšími účastníky zájezdu, pijeme colu i na tajňačku pivo. Je to legrace, jsme v muslimské restauraci a tady je alkohol zakázaný, balíme pivo do novin a potajmu v koutku ho vyzunkneme.

Váránasí

Jsme už v Indii pár dní a tak sčítáme zdravotní problémy, mě bolí v krku a mám zapálený celý nosohltan i kašel, takových je nás více, Gabča má trochu zažívací problémy, ale nejhůře je na tom Krystýnka, leží už druhý den, má teplotu a velké zažívací potíže. Tak se holka rychle uzdrav, zítra pokračujeme vlakem do dalšího indického města Khadžuraho!

Váránasí

Ayurvedská medicína

Co, takhle zkusit Ayurvedskou medicínu? Jsme v Indii, tak žádný problém! Tak jednoduché to zase není, našlapaly jsme s Gabčou hodně kilometrů, proplétaly se v té největší tlačenici a dopravě ve Váránasí, ale nakonec našly, rádcové moji našly…!

Ájurvéda (v dévanágarí आयुर्वेद), je sanskrtské slovo a znamená vědění o životě. Je to systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny. Nejstarší literatura o ájurvédě pochází již z védského období v Indii.

Váránasí – muž s kobrou
Váránasí

Bereme vzácné kapky/teda doufám/ a  necháme se „ukecat“ na ajuvérdskou masáž. Kličkujeme, nejdříve rikšou, v křivolakých uličkách  Váránasí. V nejužším místě, nás rikša vysazuje a jdeme ještě užšími uličkami kamsi… Kolem nás projde muslimská demonstrace, demonstrujícím je asi tak 5-8 let, mávají vlajkami a pokřikují hesla. Muslimů je tady teda dost a my jsme tak trochu ztracené. Nakonec jsme v domě, kde prý dělají skvělé masáže. No,  nevím, skvělá tedy byla hlavně cena!!! Neskutečně drahé a zase taková pecka to nebyla!

Váránasí

Už se setmělo a tak jsme rády, že jsme  opět v „naší nudlárně“, kde potkáváme Marcelku, Zuzku a Jitku. Je nás vlastně plná restaurace, když je tu jen nějakých 8 míst! Ještě jdeme do „našeho“ hedvábného obchodu, kde si Gabča nechal ušít krásný modrý lehký spacák z hedvábí a holky tady taky nakupují. Smlouváme, smějeme se a prostě si to užíváme.

Svaté město Váránasí

Váránasí (sanskrt: वाराणसी Vārāṇasī, výslovnost [ʋaːɾaːɳəsiː] ), známé též jako Benáres ([bə.naː.rəs]) nebo Káší (hindsky काशी, urdsky کاشی, Kāśī [kaː.ʃiː] ), je město ležící na západním břehu řeky Gangy v  indickém státu Ultrapradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, budhistů a džainistů   Je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě.

Kashi Naresh ( maháradža z Káší) je hlavním kulturním patronem Varanási a nedílnou součástí všech náboženských slavností. Kultura Váránasí je těsně spojena s řekou Gangou a jejím spirituálním významem. Váránasí je kulturním a náboženským centrem severní Indie již po několik staletí. Svou klasickou hudbu zde skládal například Benares Gharana, ale působilo zde mnoho indických filozofů, básníků spisovatelů a hudebníků. Ve městě sídlí také čtyři univerzity – Banaras Hindu, Mahatma Gandhi Kashi Vidyapeeth, Centrální institut vyšších tibetských studií a Sampurnanand Sanskrit University. Místní obyvatelé mluví většinou dialektem bhódžpuršiny, který je velmi podobný hindštině.

Váránasí

Mark Twain

Americký spisovatel Mark Twain   o Váránasí napsal: „Váránasí je starší než historie, starší než tradice, starší dokonce než legendy a ještě dvakrát tak staré jako to všechno dohromady.“ Podle legendy bylo město založeno indickým bohem Šivou přibližně před 5000 lety a ihned město učinil jedním z nejdůležitějších poutních měst v zemi, Váránasí je jedním ze sedmi posvátných hinduistických  měst.

Váránasí

Obecně se soudí, že město bylo založeno asi před 3000 lety. Za časů Guatama Buddhy (narozen asi 567 př.n.l.) bylo již hlavním městem království Kashi. Slavný čínský cestovatel Süan-cang  město označil jako centrum náboženství, vzdělanosti i umění a podle jeho záznamů se rozkládalo na území o rozloze asi 5km na západním břehu Gangy.

Genius loci – Váránasí

Staré centrum města Váránasí, čtvrť poblíž řece, je poseta úzkými křivolakými uličkami, které jsou lemovány malými obchody nebo stánky a spoustou hinduistických chrámů. Místu nelze upřít jistý genius loci, stejně jako je téměř nemožné se ve změti uliček alespoň jednou neztratit. Hlavní obytné čtvrti (zvláště pro střední a vyšší třídu) ovšem leží stranou centra a všech ghátů (schodiště od chrámů k řece Ganze používaná pro náboženské obřady a kremace mrtvých), jsou více prostorné a také znečištěny.

Váránasí

 

Část textu:  https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1r%C3%A1nas%C3%AD

Váránasí musíte zažít, všechny ty obřady, lidi, kulturu. Ani všudypřítomný  smog, který tu po celou naši návštěvu byl, nedokázal zabít  tu  úžasnou atmosféru a duchovní náboj .

Váránasí
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář