• Menu
  • Menu

Teakový klášter Shwe Yan Pyay 

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Teakový klášter Shwe Yan Pyay 

Vstoupíte za zdi a bránu kláštera Shwe Yan Pyay a před vámi se zjeví nádherná dřevěná stavba se zvláštně  tvarovanými architektonicky oválnými okny, klášter bohatě zdobený mozaikami i zlatými ozdobami, zrcadly, zdobenými sochami , to vše doplněné živými sochami mladých chlapců v karmínových mnišských rounech.

Obrazy mladých mnichů vypadají úžasně, musíte si odmyslet, že místo  patří mezi vyhledávané a velmi navštěvované  turisty. Já obdivuji, jak mladí chlapci v rouchách mnichů  s velkým talentem prodané přirozenosti a krásy, dokáží střídat živé děje  v oknech,  pro rychle cvakající fotoaparáty. Pózy, hodné světových modelek, jsou jejich každodenním rozptýlením mezi  hodinami studia ve starém chrámu.

Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung
Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung

Hlavní náplní jejich mladého života je však učení, hledání  a náboženství. Tady se mají připravit a zjistit, zda jejich budoucností bude život mnišský. Kočičky, které zde pobíhají, jsou pro většinu z nich kamarádem i domácím mazlíčkem. Chlapci často pocházejí z velkých,  nevím jestli chudých, rodin. A i nám bylo dovoleno sednout společně s nimi na dřevěnou podlahu magického chrámu, chrámu který pamatuje historii  lépe než špatně informované encyklopedie. Pozorovat v sešitech před mnišskými žáky, nám nesrozumitelné písmo, ladnost jejich pohybů i zvláštně zastřený smutek v jejich sošně řezaných tvářích a chvíli naslouchat slovům jejich učitele,  je i v obležení turistů,  neopakovatelným zážitkem.

Teakový klášter Shwe  Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung) postavený na počátku 19. století.  Sál Thein(nechal  Thein byl postaven shan prince (Sao pha). Dřevěná světící hala ( thein) se svými unikátními oválnými okny . Sál nechal postavis shanský princ (Sao pha) . Dále  je zde dlouhá pravoúhlá, nízká svatyně ( pahto) postavená z cihel a štuku  zaplněná stovkami soch různých velikostí, znázorňující Buddhu.

Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung
Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung

Klášter je denně obklopen stovkami turistů a tak těžko soudit, zda se místo nemění v komerční zónu. Turisté mířící na jezero Inle  často přijíždějí  kolem tohoto nádherného chrámu a zvědavost i kouzlo místa  stále  nachází své další  obdivovatele.

Pokud klášter budete hledat : stojí na začátku ( asi 1 km) od vstupu do turistického  města Nyaung Shwe .

Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung
Teakový klášter Shwe Yan Pyay ( Shwe Yaunghwe Kyaung
Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *