• Menu
  • Menu

Skotsko

Do Skotska nejenom za Whisky

Skotsko společně s Anglií, Wales a Severním Irskem tvoří Spojené Království Velké Británie. Od na jihu ležící Anglie je odděleno zhruba v úrovni Hadriánova Valu, ale velkou změnu za pomyslnou hranicí příliš nepocítíte. To až když vystoupíte z auta a budete se chtít s někým na něčem domluvit. Proslavený skotský akcent vás trkne do ucha okamžitě a v některých případech začnete váhat, zda jste se náhodou neocitli mimo anglicky mluvící území.

Skotsko má rozlohu srovnatelnou s Českou republikou, ale pouze 5 milionů obyvatel. Přičemž přibližně polovina z nich žije v pásu mezi Glasgow a Edinburghem. Zbytek země je pokládán za venkov, ve kterém lidé žijí obehnáni pastvinami s tradičními skotskými ovcemi a kravami.

Loch Garten
Loch Garten

Skotsko má vše. I přesto, že většina turistů přijíždí do Skotska kvůli překrásné přírodě, ani návštěvníci se zálibou v umění a historii nepřijdou zkrátka. Ve městech jako je Edinburgh či Glasgow, kvete kulturní život jedna báseň. V Edinburghu se po celý rok koná řada festivalů, přičemž ten největší, mezinárodní divadelní a hudební festival, navštíví každoročně v srpnu tisíce návštěvníků z celého světa.

Oblíbenou destinací turistů, kteří chtějí okusit trochu skotské kultury, jsou palírny whisky, které z největší části naleznete na severu země okolo údolí řeky Spey. Některé z opravdu vyhlášených palíren najdete ale i na západních ostrovech, jako je například Islay nebo Jura, případně na severních ostrovech- Orknejích.

Z historických památek jsou pak po celé zemi rozesety neolitické stavby, piktské kameny i středověké hrady, které jsou z velké části přístupné návštěvníkům v hlavní turistické sezóně, která trvá od jara do podzimu.

Vraťme se ale k přírodě, hlavnímu lákadlu této země. Skotsko je rozděleno na jižní nížinu a severní vysočinu (Highlands) zhruba v úrovni Loch Lomond. Většina návštěvníků na své cestě rychle přejíždí jižní část země (Nížinu), za účelem co nejvíce času strávit na Vysočině. Pokud máte na návštěvu pouze omezené množství dnů, pak váš nápad plně chápu a schvaluji.

Orkneje
Orkneje

Severozápad Skotska je totiž takový můj osobní ráj. Hory, moře, bažiny, klid, vítr, déšť, divočina. To je svoboda! Jedno z mála míst v západní Evropě, které by ve vás vzbuzovalo posvátnou úctu k přírodním silám a kde byste si připadali ztraceni mimo čas a prostor. Jste jen vy a příroda, jejíž jste se zde opět stali součástí.

            Ano, po půl roce stráveném v této krásné zemi to mohu říci: „Skotsko je moje srdcová záležitost!“ A jedno z mála míst, kam se budu muset minimálně ještě jednou vrátit. Ochota a dobrosrdečnost místních lidí, stejně jako absolutní bezpečnost a zákon, který nařizuje volnost stanování kdekoli ve volné přírodě, plus hrdost místních lidí na krajinu, která je obklopuje! I teď kroutím hlavou nad tím, kolik se toho musíme ještě naučit o té naší- překrásné české krajině, kterou si ne vždycky ceníme tak, jak by si zasloužila!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *