• Menu
  • Menu

Skotsko – ostrov Barra

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Skotsko – ostrov Barra

Ostrov Barra a Vatersay

Pokud vás už nebaví všudypřítomní lidé, vydejte se na Barru, malý ostrov 5 hodin plavby vzdálený od skotské pevniny, na kterém žije pouze něco okolo 1400 obyvatel. Barra je nejjižnější ostrov ze souostroví Vnějších Hebrid. Tedy nejjižnější ostrov, na který jezdí trajekty z pevniny. Konkrétně z Obanu, největšího přístavního města na západním pobřeží.

Obrovská loď, jejíž provoz je z velké části dotovaný skotskou vládou, vás zaveze do přístavu v osadě Castlebay- jediné vesnice na ostrově, kde můžete doplnit zásoby v jediném obchodě na ostrově 🙂 . Ano, tady se čas opravdu zastavil.

pobřeží na Barře
pobřeží na Barře

Okolo celého ostrova jezdí autobusová linka, která ovšem nezajíždí až k nejzajímavějším místům a rozhodně nejezdí příliš často. Pokud máte „odvahu“, můžete zkusit stopovat. Zastaví vám každé auto a bát se rozhodně nemusíte- na ostrově, který je dlouhý 12 kilometrů a v nejširším místě široký 6 km, se zná každý s každým. Lepší než chodit pěšky nebo jezdit autem je jízda na kole. Jednodenní cyklo-výlet po ostrovních silničkách je ideálním řešením místní dopravy.

Na návštěvu Barry vám vystačí jediný den. Ostrov je proslavený hlavně díky překrásným dlouhým písečným plážím, které omývá průzračná azurová voda. Hotový Karibik, jen kdyby to počasí bylo lepší. Jenže na Barře nikdy nevíte. Když jsme přijeli na ostrov my, neviděli jsme nic, jen mlhu a pár domečků. S hrůzou ve tváři jsme si říkali: „Kam jsme se to proboha vypravili?!“ Jenže jak den pokročil, mlha najednou zmizela a bez ní, se sluníčkem nad hlavou ostrov vypadá jako ráj. Jak jsme se ovšem brzy dozvěděli, v zimě je zde život opravdu těžký. Krátké dny, dlouhé noci, nedostatek pracovních příležitostí a určitá izolovanost od „světa“ je hlavním důvodem, proč se na ostrově děti učí pít alkohol už od dvanácti let.

pláže na Barře
pláže na Barře

Nechme zimní období spát a podívejme se na Barru během léta, nejlépe během krásného letního dne. Opuštěná krajina, ve které se nachází jen několik málo rozesetých domečků, překrásné pláže a jediné letiště na světě, kde letadlo přistává přímo na pláži podle přílivu a odlivu- to jsou hlavní lákadla ostrova.

Terminál místního letiště na pláži Tráigh Mhór je malá budova, kde si můžete koupit letenku do Glasgowa. Let malým letadlem o dvanácti sedadlech je spíš překrásným turistickým zážitkem, než efektivním dopravním spojením s pevninou. I když let do Glasgowa trvá pouze 30 minut, na rozdíl od trajektu, který vás do Obanu zaveze za 5 hodin, a poté se musíte ještě trmácet do města několik hodin vlakem, letenka vás vyjde daleko dráž než trajekt a vlak dohromady.

letiště na Barře
letiště na Barře

Barra je díky hrázi z 90. let spojena s jižnějším ostrovem Vatersay, kam jezdí relaxovat na dovolenou i samotná královna Velké Británie. Překrásná klidná pláž ve Vatersay Bay (zálivu Vatersay- východní pláž) se může pyšnit krásným výhledem, křišťálově čistou vodou a bílým pískem. Pokud máte raději bouřlivé vlny, vítr a obecně živelnější pobřeží, běžte na pláž, která je přímo naproti na západní straně ostrova – pláž Bágh Siar. Ať už si vyberete jakékoli místo, místní krajinou budete uchváceni!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů