• Menu
  • Menu

Slovensko, Liptovský Ján – pramen Teplica

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Slovensko, Liptovský Ján – pramen Teplica

Přírodní kráter Kaďa

Termální a léčivou vodu z  pramene  Teplica zná naše Ája, každoročně při návštěvě Slovenska  zastaví v obci Liptovský Ján u pramene s termální vodou bohatou na minerály  a přiveze domů trochu toho zdraví. V přístřešku  s vývěry termálního pramene Teplica je  možné léčivou vodu načerpat přímo do lahví.

Pramen Teplica Liptovský Ján

Kráter Kaďa

Malý přírodní kráter s přilehlým bazénkem se nachází vedle pramene Teplica. Kráteru se říká Kaďa /káď/.  Voda léčí nemoci revmatické, pohybového ústrojí a ženských orgánů. Atraktivní je nejen pramen, ale i to, že se tady můžete v léčivé vodě vykoupat v přírodě. Kolem je tráva a vzrostlé stromy. Je zde šatna a WC. Není to bazén na plavání, ale je příjemné udělat několik temp a ve vodě posedět, relaxovat a čerpat do sebe sílu a léčivé účinky vody. Voda má teplotu 20 ° C. Dno pramene je štěrkové a teplé. Koupání v něm představuje dokonalý relax. Je tomu tak díky přírodním bublinkám plynu , které z vody unikají. V teplém počasí vás možná spíše ochladí, v zimě je pak pocit teploty možná příjemnější. . Pokud vydržíte ve vodě  20 minut, je to pro vaše klouby a tkáně ta správná léčebná kůra. Pokud  trávíte dovolenou někde blízko nezapomeňte kůru každý den zopakovat, výsledek je pak mnohem dlouhodobější. Areál se nachází 645 metrů nad mořem. Vstupné se neplatí. U Kádě je postavené malé pódium pro příležitostné kulturní akce. Nechybí stánek s občerstvením.

Kaďa Liptovský Ján

Prameny

Podle historických zápisů byly prameny známé již ve 14. století. V roce 1549 mineralog Juraj Werner popsal jejich léčebné účinky ve svém díle „O liečivých prameňoch Uhorska“. Prameny tím vešly ve známost. Do podhorské obce Swati Janszky (tak se tehdy Liptovský Ján jmenoval) začali přijíždět první turisté a šlechta. Začala se psát historie lázeňství v Jánské dolině.

Kaďa Liptovský Ján

Vodu z termálních pramenů používají i na plnění letního termální koupaliště Termal Raj spolu s krytými bazény v hotelu Sorea Máj.

Termální prameny Liptovský Ján

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *