• Menu
  • Menu

Slovensko – Starý Smokovec

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Slovensko – Starý Smokovec

S Andělem na horách

Na Slovensku jsme byly pracovně, ale víkend jsme měly volný a tak jsme se z  Liptovského Mikuláše přemístily o kus dále do Starého Smokovce. Ubytovaly jsme se kvůli avizovanému deštivému počasí do hotelu Hrebienok  s možností SPA.

Počasí bylo nakonec k nám přívětivé a my mohly nejen na horskou túru k Téryho chatě, ale využít pak i relax ve vířivce a sauně.

Starý Smokovec

Obec Starý Smokovec patří k nejstarším  tatranským osadám a je základnou pro turisty a výlety do tatranských velehor. Nyní je administrativním centrem Vysokých Tater a významným dopravním uzlem. Starým Smokovcem vede trať Tatranské elektrické železnice. Je zde také lanovka na Hrebienok. Z Hrebienku vedou turistické stezky: Naučná stezka historie Smokovcov, Křížová cesta na Pěknou vyhlídku i pěší trasa na Hrebienok. Ve Starém Smokovci myslí i na kulturu a je možné navštívit Muzeum tatranské kinematografie a fotografie, Tatranské dřevěné království, kde jsou sochy zvířat i pohádkových postaviček.

Starý Smokovec

Starý Smokovec leží na úbočí Slavkovského štítu. Město známé díky Smokovské minerálce. V roce 1793 vyrostla nedaleko pramenů hájovna a myslivecká chata majitele okolních lesů Štefana Csákyho.

Letoviskem se obec stala již v roce 1797, o tento status se zasloužil nájemce Juraj Rainer, který do Starého Smokovce přilákal široké společenské vrstvy.

V roce 1904 zde byl postavene podle projektů budapešťského architekta Grandhotel.

V devadesátých letech 18. století byla postavena v blízkosti pramene hájovna a myslivecká chata. Veliký rozvoj nastal až v 19. století za Juraja Rainera, který osadu Starý Smokovec zpřístupnil všem majetkovým vrstvám. Mezi významné dominantní budovy v obci patří Grandhotel postavený v roce 1904, podle projektu budapešťského architekta.

Starý Smokovec

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie

Neogotický kostel  Neposkvrněného Početí Panny Marie v alpské stylu dal postavit v roce 1888 spišský biskup Juraj Császka. Charakteristickým znakem je hrázděné zdivo. Štíty kostela jsou bohatě vyřezávané. Střecha tvoří zároveň i klenbu kostela. Projekt je dílem Ing. Arch. Pavola Repka.

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie

Farní kostel

Základní kámen farního kostela byl položen  v r. 1990, se stavbou se začalo až r. 1997 a vysvěcen byl po pěti letech stavby – r. 2002. Zajímavě je řešen interiér kostela.

Farní kostel

Evangelický kostel

Sakrální stavba  v Novém Smokovci. Kostel, který postavili v roce 1887 z iniciativy MUDr. Mikuláše Szontágha  a jeho rodiny. Kromě Dr. Szontágh přispěli finančně na výstavbu kostela i evangelické sbory a místní občané. Je to jednolodní stavba s věží postavená v neorománském stylu s gotickými prvky postavena podle návrhu projektanta a stavitele Gedeona  Majunke.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *