• Menu
  • Menu

Hrad Strečno

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Hrad Strečno

U řeky Váhu

Strečnianský hrad stojí v soutěsce  Váhu na strmé vápencové skále ve výšce asi 420 m n.m. Je skvěle dostupný po silnici (leží u státní silnice mezi Žilinou a Vrútkami, parkoviště přímo pod hradem) i vlakem. Ze železniční zastávky Strečno v obci Nezbudská Lúčka proti proudu Váhu ke křížení žluté a červené značky, dále přes Váh po lávce (funguje i přívoz) a  dolinou na hrad. Na parkovišti pod hradem si děláme přestávku cestou domů ze Slovenska do Čech. Ajka spí a tak jdu na procházku. Nejdříve to vezmu k řece Váh, kde právě přijíždí technická památka, která tady s přestávkami funguje  od roku 1923.  Kompa vznikla z podnětu místního  spolku.

Přívoz Strečno

Činnost přívozu je založen na fyzikálních zákonech. Pohání ji tlak vody na kýl přívozu. Když se plavidlo natočí ve směru proti proudu pod určitým úhlem, kompa jde v tom směru, v jakém je natočena. Ovládání se provádí dvěma lany, které se manuálně navíjejí a jsou upevněny na záchytné lano přes řeku. Nosnost přívozy je 25 tun. Přívoz přepravuje i vozidla.

přívoz Strečno

Od řeky se postranními, docela strmými schody vydávám na hrad Strečno. Přicházím do malebné vesničky, která se nachází v podhradí hradu Strečno.

hrad Strečno

Středověká vesnička Paseka Strečno

Areál  byl postavený v roce 2013.  Podle dobových středověkých staveb sestává z pěti malých kompletně vybavených dřevěných domků se slaměnými střechami. Je zde dům středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky a útulna pro poutníky. . Při stavbě vesničky byly využity tradiční materiály – dřevo a rákosí. Součástí vesnice je i funkční zvonice a studna. Je zde i podium a hlediště z dřevěných laviček , kde mohou návštěvnici shlédnout kulturní programy i ukázky lidové tvorby. Součástí amfiteátru je i a dětské dřevěné hřiště s motivy hradní architektury.

Středověká vesnička Paseka

Odtud se napojuji na hlavní cestu , která vede na hrad. Je mi trochu podezřelé, že při vstupu na hrad už potkávám jen odchozí turisty. U brány je několik lidí a tak jdu dále. Je odtud krásný výhled, ale neužívám si dlouho, volají na mě, že se zamyká a jak jsme se sem dostala? No přišla jsem hlavním vchodem . Hlavní je, že mě tady nezamkli!

Středověká vesnička Paseka

Hrad Strečno

Romantická zřícenina hradu Strečno dominuje nad Váhem jako symbol feudální moci na středním Pováží. I když je již tři století ruinou, jeho zachovalá architektura je dokladem vývoje středověké pevnosti od období gotiky po období baroka. Dějiny hradu se začaly sice až v polovině 14. stol., Ale první osídlení je mnohem starší – archeologické nálezy dokládají osídlení hradního kopce už od mladší doby bronzové. Písemný důkaz o existenci hradu pochá-zí až z roku 1384, kdy se vzpomíná pod názvem „comitatus castri Strechyn“. Jeho pohnuté dějiny trvaly do konce 17. století, kdy ho na příkaz císaře Leopolda zbourali. Za necelé čtyři století se zde vystřídalo několik majitelů, z nichž je třeba zmínit Pongrácovců, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov.

hrad Strečno

Výsledky historicko – architektonického výzkumu se staly východiskem pro jeho částečnou rekonstrukci a konzervaci. Úplně se zrekonstruovala hlavní brána, hlavní věž, jižní palác, severní palác a kaple. Z větší části se doplnily severní věž a předbraní, částečně východní palác, Parkanová hradba a dělové opevnění. V roce 1994 byly dokončeny hlavní práce a v roce 1995 byl hrad zpřístupněn veřejnosti.

hrad Strečno

Lávka přes Váh

Sluníčko pomalu zapadá nad řekou Váh, k lávce to mám kousek. Krásné světlo i samotná řeka s panoramatem hradu Strečno, scéna jak do romantického filmu.  Červená lávka pro pěší a cyklisty se nachází nad řekou Váh nedaleko stejnojmenného hradu. Přes lávku se dostanete na druhou stranu do vsi Nezbudská Lučka. Tady je turistické rozcestí, odkud je možné vyrazit na hřebenou túru na Lúčanské Malé Fratry nebo na Starý hrad, pokračovat na hřeben Kriváňské Malé Fatry.

lávka přes Vh Strečno

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *