• Menu
  • Menu

Mlyňany – Arboetum, největší sbírka dřevin nejenom na Slovensku – krása a poučení

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Mlyňany – Arboetum, největší sbírka dřevin nejenom na Slovensku – krása a poučení

Arboretum Mlyňany – se nachází v údolí řeky Žitavy , na severním okraji Podunajské nížiny , nedaleko Tesárských Mlyňan. Park byl  založen Dr. Štefanem Ambrózym-Migazzim  roku 1892 . Jeho kontakty  s evropskými dendrology  mu dovolily  zasadit rostliny z různých zemí. Jeho zásadou nebylo vytvářet umělecké plány výsadeb, ale chtěl napodobovat přirozená společenství. Díky mírnému podnebí a poloze arboreta  jsou zde pěstované některé druhy stálozelených rostlin , které svým charakterem do této oblasti nepatří. V arboretu se od začátku začaly šlechtit a selektovat dřeviny. Tím vznikly známé odrůdy a kultivary dnes v  našich zahradách a parcích používané.

Arboetum Mlyňany

Arboretum  bylo pak  v Evropě postupně uznávaným společenstvím, o jehož slávu se určitě zasloužil  i zahradník Josef Mišák, kterému byl park v r. 1914 předán od Dr. Ambrozyho, dalším správcem byl Josef Richter.

Arboetum Mlyňany

Roku 1951 bylo arboretum vyhlášeno přírodní rezervací, rok 1953 pak arboretum přišlo do správy Slovenské akademie věd.

Arboretum je tématicky rozděleno do několika skupin :                   Ambrozyho park v oblasti původního  dubovo – habrového lesa, Východoasijská část, Severoamerická část, Korejská část, část slovenské dendroflóry.

Celková plocha čítá kolem 70 ha.

Arboterum představuje jednu z největších sbírek dřevin nejenom na Slovensku, ale možná ve střední Evropě

Otevřeno : duben – říjen :  po–pá  7–18 hodin ,  so–ne   8 – 18 hodin

listopad – březen :  po–pá  8–17 hodin,   so–ne   9 – 16 hodin

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *