• Menu
  • Menu

Zámeček Sv. Anton – oblíbené sídlo bulharského cara Coburga – výlet s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Zámeček Sv. Anton – oblíbené sídlo bulharského cara Coburga – výlet s dětmi

V samém srdci Šťavnických vrchů , 5km jižně od Bánské Bystřice,   leží  zámeček Sv. Anton – národní kulturní památka . První zmínka o obci je z       r. 1266 a jméno je odvozené od názvu prvního kostela zasvěcenému sv. Antonovi.

Zámeček dříve patřící bohaté rodině Coburgovců byl vybudován v r. 1744 na místě starého hradu , patřícímu županovi a císařskému generálovi Andrejovi Kohárymu. Do konce druhé světové války  zámek při svých cestách navštěvoval bulharský car Ferdinand Coburg.

 

Sv.Anton

Barokně – klasicistní zámeček Sv. Anton má  4 vchody , sedm arkád , 12 komínů, 52 pokojů a 365 oken  (symbolika kalendáře) s navazujícím krásným  anglickým parkem a lesoparkem. V současné době slouží zámeček  jako muzeum – myslivecká expozice navazující na historická fakta a tradice. Sbírka obsahuje více jak 2000 trofejí  a sbírku abnormalit.  Za zmínku stojí  Zlatý salón, který je zařízen nábytkem, který jako  svatební dar  dala   své  dceři  Marii Antoinettě  Marie Terezie.

V nádherné zahradě najdete studničku s kamennými lavičkami, jeskyni, dřevěný altánek, můstek…

 

Otevřeno : říjen- duben :  út – so     8 –       15 hod

květen – září : út – ne    8.30 –  16 hod

 

V zámku jsou každoročně pořádány Dny sv. Huberta – lovecké slavnosti.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *