• Menu
  • Menu

Spišský hrad

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Spišský hrad

Spišský hrad – středověká chlouba na Spiši – UNESCO.

Spišský hrad se nachází přibližně 2 kilometry od městečka Spišské Podhradie. Jedná se o druhou nejrozsáhlejší hradní zříceninu Slovenska, jejíž rozloha přesahuje 4 hektary. Díky této výměře je objekt řazen mezi největší hradní komplexy střední Evropy. A na utvrzení významnosti této národní kulturní památky Slovenska byla zřícenina roku 1993 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Spišský hrad, Slovensko

Hrad byl situován na kopci, který převyšuje okolní terén o bezmála 200 metrů. První osídlení tohoto místa nespadá na přelom 11. a 12. století, kdy se hrad začal stavět, ale již do 5. tisíciletí, kdy se zde poprvé usadili pravěcí lidé. Největší pravěké osídlení je zaznamenáno v období od 1. století př. n. l. do 2. století n. l., kdy se na tomto území usadil jeden z keltských kmenů. Dokladem místního života Keltů může být například nalezená kostra muže s fragmenty kožených měšců a několika římskými mincemi v jeskyni pod hradem. Nebo kruhová stavba nacházející se v místě dolního nádvoří, která je jasně čitelná z hradeb nacházejících se výše.

Na přelomu 12. a 13. století přišla katastrofa. Kvůli tektonické poruše skalního podloží došlo ke zhroucení vybudovaného hradního komplexu. Na počátku 13. století byl pak hrad opraven a přestaven v románském slohu.

Gotická přestavba probíhala v 15. století za majitelů rodu Zápol´ských. Za rodu Čákiovců, kteří hrad získali roku 1638, byly přistaveny arkády a pavlače. O celkové sjednocení hradu a vtisknutí určité pečeti honosného sídla se postaral Štefan Čáki.

Kvůli novým požadavkům na bytovou kulturu a těžko přístupnému terénu se na počátku 18. století rodina z hradu stěhuje. A právě v této chvíli začíná celý, málo obývaný komplex postupně chátrat. Poslední ránu dostal objekt roku 1780, kdy zde vypukl rozsáhlý požár, který změnil hrad v ruiny. To, co následovalo, si jistě všichni dokážete představit. Lidé začali kamenné rozvaliny využívat jako stavební materiál a postupně tak odnesli většinu materiálu, ze kterého byl hrad postaven.

Spišský hrad, Slovensko

Nyní si můžete kromě rozvalin na hradě prohlédnout i archeologickou expozici, která dokládá život na tomto území v průběhu šesti tisíciletí. Za návštěvu stojí i hradní kuchyně, mučírna, se všemi dobovými nástroji a v neposlední řadě i hradní ložnice.

Pokud se budete chtít projít přímo po rozvalinách, které zde zbyly z 12. století, kdy byl hrad postaven, pak můžete přijít od dubna do listopadu, kdy je místo otevřeno pro širokou veřejnost vždy od 9:00 do 16:00. V období hlavní turistické sezóny (červen až říjen včetně) je otevírací doba prodloužena až do 18:00. Za vstup zaplatíte 5 euro. Pokud jste dítě nebo student, pak máte vstup ještě levnější, za 3eura.

Spišský hrad, Slovensko

Zajímavým zážitkem může být i noční prohlídka, která se koná každou sobotu od 20:30 a to celý červenec a srpen. Vstupenku je nutné si zarezervovat předem (dospělí 6 euro, děti a studenti 3,50 euro). Po domluvě je možné navštívit i místní vystoupení šermířů, ohnivou show nebo prohlídku místní hradní kuchyně.

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *