Vlkolínec – obec se nachází v pohoří Veĺká Fatra, pod vrchem Sidorovo, v nadmoř. Výšce 718 m. Od roku 1997 je tato obec vyhlášena národní památkou a od roku 1993 spadá pod kulturní dědictví UNESCO.Jméno obce Vlkolínec je odvozeno od historického výskytu vlků v této lokalitě, jejím znakem je heraldická růže s jehličnatým stromem na pažitu.
Lidová archietktura
V roce 1376 zde byla ulice města Rožmberka, v r.1625 měla ulice – 9 domů , v r.1825 – 51 domů. Za druhé světové války byla část obce vypálená. Vlkolínec je nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb ve střední Evropě o rozloze 797 ha. Lidová architektura Vlkolínce je typická pro horské usedlosti, dřevěné srubové domy s omítkou v pastelových barvách (bílá, modrá, světle okrová), střechy pokrývá dřevěný šindel. Díky své poloze zůstal zachován nejen historický charakter Vlkolínce a okolní přírody, ale i vnější vzhled objektů i vnitřní uspořádání většiny domů.
Středem horní části osady Vlkolínec teče upravený potok ve směru od severu na jih v dřevěných žlabech. Vlkolínec je obcí dvouřadé uliční zástavby s dlouhými otevřenými dvory průchozími do políček Nachází se zde 45 zachovalých unikátních sedláckých domů s kamennými sokly. Všechny domy jsou dřevěné , pouze kostel je zděný. Ubytovaní jsme byli v rodinném penzionu v oblasti léčivých pramenů v obci Bešaňová. Na Slovensku jsme strávili 5 dnů. Nízké Tatry nás okouzlily .
Přidat komentář