• Menu
  • Menu

Vlkolínec (UNESCO)

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Vlkolínec (UNESCO)

Vlkolínec – obec se nachází v pohoří Veĺká Fatra, pod vrchem Sidorovo, v nadmoř. Výšce 718 m. Od roku 1997 je tato obec vyhlášena národní památkou a od roku 1993 spadá pod kulturní dědictví UNESCO.Jméno obce Vlkolínec je odvozeno od historického výskytu vlků v této lokalitě, jejím znakem je heraldická růže s jehličnatým stromem na pažitu.

Lidová archietktura

V roce 1376 zde byla ulice města Rožmberka, v r.1625 měla ulice – 9 domů , v r.1825 – 51 domů. Za druhé světové války byla část obce vypálená. Vlkolínec je nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb ve střední Evropě o rozloze 797 ha. Lidová architektura Vlkolínce je typická pro horské usedlosti, dřevěné srubové domy s omítkou v pastelových barvách (bílá, modrá, světle okrová), střechy pokrývá dřevěný šindel. Díky své poloze zůstal zachován nejen historický charakter Vlkolínce a okolní přírody, ale i vnější vzhled objektů i vnitřní uspořádání většiny domů.

 

Středem horní části osady Vlkolínec teče upravený potok ve směru od severu na jih v dřevěných žlabech. Vlkolínec je obcí dvouřadé uliční zástavby s dlouhými otevřenými dvory průchozími do políček Nachází se zde 45 zachovalých unikátních sedláckých domů s kamennými sokly. Všechny domy jsou dřevěné , pouze kostel je zděný. Ubytovaní jsme byli v rodinném penzionu v oblasti léčivých pramenů v obci Bešaňová. Na Slovensku jsme strávili 5 dnů. Nízké Tatry nás okouzlily .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *