• Menu
  • Menu

Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 2

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovinsko » Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 2

Naivní, že v městečku Piran v pohodě zaparkujeme, vyrážíme. Městečko, co se týče zaparkovaných aut je plné k prasknutí. Kam s velkou dodávkou? Poslední naděje jsou podzemní garáže. Já si užívám zatím krásného západu slunce na pobřeží a holky si zažívají adrenalin v podobě hodinového zaparkování  v garáži. Jediné volné místo je v nejnižším patře -7. Vytočit dodávku v nejužších sjezdových místech je doslova na milimetr. ÁJO jsi nejlepší! Myslím, že jsme to největší  auto, které, kdy v Piranu do podzemí vjelo.

Piran a pláž Strunjan

Ještě dnes chceme dojet k moři. Koupání, pláž a pak zpět zase do hor. V navigaci máme městečko Piran. Zastavujeme u pláže Strunjan, která je od Bohinjského jezera  asi 2 hodiny cesty autem. Sáře je dost mizerně  a to vedro jí moc radosti nedělá. Těší se, že si lehne někam do stínu stromů a bude odpočívat.

Pláž Strunjan

Pláž Strunjan

Parkoviště u pláže je úplně plné. Na břehu je spousty lidí, kovid nekovid, ani si nemáme kam moc lehnout, aby jsme dodržely bezpečnou vzdálenost. Jdeme po břehu o kus dále, kde máme štěstí. Hned skáčeme do vody, teda spíše jdeme z mola, aby jsme nemusely po kamenech. Vítr sem přivál trávu, co se dá dělat. Moře je moře! Na pláži jsme asi 3 hodiny. Na břehu jsou velké skořápky od mušlí, takové jsme nikde neviděly.

Pláž Strunjan

Pláž Strunjan je přímořské středisko s nejvyšším útesem na Jadranu. Nachází se zde přírodní rezervace stejného jména. Na  pláži jsou restaurace, zázemí pro volnočasové aktivity a vodní sporty, hřiště pro děti, sprchy a toalety. Vstupy do vody jsou z několika mol nebo po kamenech.

Pláž Strunjan

Piran

Slunění bylo dost a tak jsme si  na  dnešní večer  vyhlédly dobře hodnocenou rybí restauraci v centru Piranu. Naivní, že v městečku Piran v pohodě zaparkujeme, vyrážíme. Městečko, co se týče zaparkovaných aut je plné k prasknutí. Kam s velkou dodávkou? Poslední naděje jsou podzemní garáže. Já si užívám zatím krásného západu slunce na pobřeží a holky si zažívají adrenalin v podobě hodinového zaparkování  v garáži. Jediné volné místo je v nejnižším patře -7. Vytočit dodávku v nejužších sjezdových místech je doslova na milimetr. ÁJO jsi nejlepší! Myslím, že jsme to největší  auto, které, kdy v Piranu do podzemí vjelo.

Piran pobřeží centrum

Půvabné středověké a pobřežní městečko si užíváme společně s Italy, Němci. Procházíme  nejdříve po pobřeží, tady rodinky i osamocení turisté piknikují a ještě se koupou. Pokračujeme po promenádě, jsme na krásném kruhovém náměstí s kostelem a krásnými domy.  Jsou zde obchůdky s oblečením, restaurace. Pokračujeme úzkými uličkami.  Názvy ulic jsou dvojjazyčné. V městečku sídlí od dob italské nadvlády italská menšina, tak proto. Na kopci nad Piranem je katedrála sv. Jiří.

Piran

Restaurace Cantina Klet

Opět  jdeme malebnými uličkami.  „Naše“ restaurace je plná. Restaurace se nachází na krásném náměstí v blízkosti centra.  Pod pergolou plného vína, u malých stolečků i na stolech s lavicemi si lidé užívají mořských plodů i lahodného vína vypěstovaného na svazích  tady kolem.

Na uvolněné místo čekáme 45 minut, ale vyplatilo se. Dáváme si mořské plody, salátek i víno. Je tu krásná atmosféra ani se odcházet nechce. Ale nás ještě čeká odparkování auta z garáží a najít plac na spaní. Noční městečko, které procházíme, žije!

restaurace Cantina Klet Piran

Autem jsme naštěstí vyjely mnohem rychleji, zaplatily  7,5 EUR a vyrazily na kopec nad Piranem. Tady jsme si vyhlédly jedno místo už odpoledne. Je tu aut více a zbývá poslední. To je pro nás. S parkováním je problém nejen tady v Piranu, ale téměř všude, kde jsme ve Slovinsku byly.  ¨

V uličkách Piranu

Rychle uléháme.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.