• Menu
  • Menu

Slovinsko dodávkou/bydlíkem/ 6 – Jezero Bohinj

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovinsko » Slovinsko dodávkou/bydlíkem/ 6 – Jezero Bohinj

Voda z odrazem vysokých  hor na hladině jezera Bohinj je úžasná. Tohle jezero nás opravdu baví, ani nás netrápí, že jsme se nevykoupali v opěvovaném Bledu. V jezeře jsme se vykoupaly u mostu, u kempu i uprostřed  pod vzrostlými stromy /tady i bez plavek/.Koupaly jsme se v největším vedru i za ranní mlhy. Krása!

Bohinjské jezero

Zatímco Ajka vystupuje na Triglav, my si užíváme výletování. Po planině a biatlonového areálu v Pokljuce sjíždíme opět k Bohinjskému jezeru. Je vedro  a chceme se vykoupat. Tentokrát volíme  vzdálenější část jezera od mostu. Parkujeme na parkovišti, kde se platí 3 EUR na hodinu / stání je tady dovoleno od 6 hodin do 21 hodin večer/.

kemp Zlatorog

K vodě to máme 100 metrů. Jdeme přes kemp, který praská ve švech. Bylo by fajn tady dnes zakotvit až se Ajka vrátí z hor. Mají bohužel obsazeno. Na pláži je také docela rušno, my si najdeme místečko hned u přístaviště lodí. Voda z odrazem vysokých  hor na hladině je úžasná. Tohle jezero nás opravdu baví, ani nás netrápí, že jsme se nevykoupali v opěvovaném Bledu. V jezeře jsme se vykoupaly u mostu, u kempu i uprostřed  pod vzrostlými stromy /tady i bez plavek/.Koupaly jsme se v největším vedru i za ranní mlhy. Krása!

Jezero Bohinj

U jezera se dá dělat spousty sportovních a volnočasových aktivit. Na vodě jsou  mimo koupajících se pedalboardy, kanoe. Po jezeře se dá jet výletní lodí, která pendluje od kempu Zlatorog na druhou stranu ke kamennému mostu. Jezero se dá pěknou procházkou i obejít /12km/.

kemp Zlatorog

Bohinj

Bohinjské jezero, Bohinjsko jezero, Wocheiner See… je jezero, které se rozkládá na 318 hektarech a je největším stálým jezerem ve Slovinsku.  Je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Přítokem je krasový pramen a potok Savica, který je ve vrchní části tvořen dvěma říčkami. Jsou jimi Malá a Velká Savica. Jezero vzniklo přibližně před 10 tisíci lety intenzivní erozní činností ledovce. Nachází se v údolí Bohinj v Julských Alpách v severozápadní oblasti Horní Kraňsko, je součástí národního parku Triglav. Nachází se v něm přes 53 druhů řas, desítky druhů rostlin, přes 60 druhů bezobratlých či 16 druhů ryb. V létě se teplota vody vyšplhá až na 22 °C, což spolu s čistotou jezera vede k tomu, že je používáno ke koupání. V zimě se hladina jezera mění na velké ledové kluziště. Za krásného počasí je vidět  dvoutisícový vrch Vogel ( 1922 m) i nejvyšší hora Slovinska Triglav.

Jezero Bohinj

Most  a kostel sv Jana Křtitele

Kamený most s kostelem  ze 13. století se nacházejí hned na začátku jezera Bohinj  v obci Ribčev Laz. Kostel, ke kterému byla v 18. století byla přistavěna  35 metrů  vysoká věž se zvonicí, nese prvky románského stylu až po baroko. Interiér kostela tvoří dřevěné oltáře ze 17. století a fresky ze 14 století.

Jezero Bohinj – kamenný most a kostel sv. Jana Křtitele

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *