Skocjanske jame UNESCO.
Slovinsko ležící mezi Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií vzniklo až 8. října roku 1991, kdy získalo nezávislost nad Jugoslávií. Hlavním městem je Lublaň a Češi tento stát znají hlavně proto, že tudy projíždějí na své cestě do chorvatských přímořských letovisek. I tento fakt už poslední dobou přestává být pravdivý. Stále více turistů se totiž v tomto alpském státě zastavuje a dál už na své cestě nepokračuje. A popravdě, vědí proč. Slovinská krajina je překrásná.
My jsme Slovinsko navštívili v létě. Zajímala nás hlavně zdejší příroda. Architekturu a středověká městečka jsme si nechali na jindy. Svůj výlet jsme zahájili návštěvou Skocjanske jame, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Světově proslulé jeskyně se nachází východně od italského Terstu. Navštívit toto místo můžete každý den v roce. Nezlevněné vstupné vás vyjde na 15 euro, pokud jste studentem nebo seniorem, pak je vstup zlevněn na 11 euro. Děti zaplatí 7 euro. První část prohlídky vás nejspíš příliš nenadchne. Řeknete si: „No, tak to máme v Moravském krasu taky…“ Ale pak to přijde, malou cestičkou se dostanete na místo, ze kterého oněmíte. Před vámi se totiž právě otevřel obrovský jeskynní prostor, kam by se na výšku a šířku vešla klidně tři fotbalová hřiště. Ještě lepší pohled se vám naskytne, když tímto prostorem procházíte a přibližně v půli se otočíte za zády. Ten malý výchoz, ze kterého jste prostor poprvé uviděli, nyní vypadá jako nějaká směšná klíčová dírka. Pokud budete mít cestu kolem, určitě byste si tento zážitek neměli nechat ujít, i za poměrně vysoké vstupné je místní atmosféra neopakovatelná.
Pokud nejste zrovna nadšení horolezci a chození po horách není vaším koníčkem, i pro vás se ve Slovinsku najdou místa, která vás okouzlí. Jedno z nich je například město Bled ležící na severozápadě Slovinska, přibližně 80 km od Lublani. Město je známé hlavně díky svému jezeru, v jehož středě je vystavěn kostelík. Jezero vybízí jak ke koupání, tak k procházkám po jeho břehu. Pokud budete mít k návštěvě více času, neměli byste minout možnost navštívit na lodičce onen kostelík uprostřed jezera. Převozníkovi za zážitek zaplatíte 12 euro.
Další jezero v Juliánských alpách, které byste neměli minout je Bohinjsko jezero (Bohyňské jezero). Jeho poloha mezi horami v čisté přírodě, kamínkové pláže a modrá průzračná voda z něho udělala jednu z nejvíce navštěvovaných atrakcí Slovinska. Kromě toho, že zde můžete nechat relaxovat svoje svaly po náročných vysokohorských túrách, se zde nachází i vodopád Savica. Najdete ho na západní straně jezera. K 78 metrům vysokému vodopádu vede příjemná cesta chladným stinným lesem.
Pokud se vám v autě nedělá zle, pak se určitě projeďte cestou přes sedlo Vršič. Cesta je považovaná za jednu z nejklikatějších silnic. A se svými 50 zátočinami, které vás z Kranjske Gory dovedou až do sedla (1737 m n. m.) to potvrzuje. Navíc zde můžete absolvovat krátkou procházkou po horách, která stojí za to.
Jen o několik kilometrů dál se nachází pramen řeky Soče – Izvir Soče. Ani tento krátký výlet byste si neměli nechat ujít. Pokud do oblasti přijedete autem, zaparkujete pohodlně u Koči při Izviru Soče. Soča je překrásná ledová horská řeka, která se začne hned u pramene drát svým korytem jako plnohodnotná horská řeka (ne jako potok, nebo říčka, jak tomu často bývá). Pokud se vydáte cestou po proudu, po pár kilometrech narazíte na Alpinum Julijana. Jedná se o jedinou Alpínskou botanickou zahradu ve Slovinsku. Díky vysokohorské poloze můžete vidět u rostlin typické formy nanismu (pozn. Jde o trpasličí formy rostlin, které vznikly kvůli působení horského UV záření.). V současné době je zahrada poměrně dost zdevastovaná a latinské popisky ne vždy ukazují rostlinu, o kterou by se mělo jednat.
Přidat komentář