Než se Česko zavře
Poslední únorový den, poslední den před lockdownem. Hory, nejen Krkonoše, miluju a tak vyrážím, tentokrát sama. Parkuji v Rokytnici nad Jizerou, odkud také túru začínám. Vyšlápnu sjezdovku na Lysou, pokračuji přes Růženčinu zahrádku, Harrachovy kameny, Vrbatovu boudu, Labskou boudu na Sněžné jámy. Pokračuji k rozcestí U čtyř pánů přes Lysou a při západu slunce po sjezdovce dolů zpět do Rokytnice. Nádherné počasí, krásné výhledy a den na čerstvém vzduchu.
Zpět jedu přes Rezek, Vítkovice až do Rychlova. Je už tma, zastavuji u malebné roubenky, zapaluji svíčku za celou naši rodinu, tady se narodila moje milovaná babička Míla, která před týdnem zemřela. Pak už zpět domů do Prahy.
Sněžné jámy v Krkonoších
Přírodní rezervace Sněžné jámy jsou dva mohutné ledovcové kary o hloubce 215 metrů s rozpukanými žulovými stěnami na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše. Na dně Velké sněžné jámy se nacházejí dvě ledovcová jezírka o hloubce 1,5 metru. Čedičová žíla se táhne až do výšky 1425 metrů v Malé Sněžné jámě. Nad Sněžnými jámami stojí bouda z let 1895-1897. Nejen její název, ale i podoba, připomíná krakowský hrad Wawel. Bouda slouží hlavně pohraničníkům, ale i pro případ nouze pro turisty, kteří v nepříznivém počasí zůstanou na hřebenech. Je zde rozhlasový a televizní vysílač (od roku 1960).
Růženčina zahrádka
Růženčina zahrádka je nízký kamenný val ve tvaru okvětí růž. Vymezený kruhový prostor o průměru cca 30 metrů se nachází na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ valu je dodnes záhadou. Místo zvané Rosengarten byste poprvé našli na tzv. Mannově mapě Krkonoš z roku 1742.
Harrachovy kameny
Výrazné žulové bloky v nadmořské výšce 1421 metrů, vystupují nad strmým svahem Velké Kotelní jámy.
Labská bouda
Leží v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce. Několik set metrů od boudy se nachází pramen Labe.
Přidat komentář