• Menu
  • Menu

Sněžné jámy – Krkonoše na skialpech

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Sněžné jámy – Krkonoše na skialpech

Než se Česko zavře

Poslední únorový den, poslední den před lockdownem. Hory, nejen Krkonoše, miluju a tak vyrážím, tentokrát sama. Parkuji v Rokytnici nad Jizerou, odkud také túru začínám. Vyšlápnu sjezdovku na Lysou, pokračuji přes Růženčinu zahrádku, Harrachovy kameny, Vrbatovu boudu, Labskou boudu na  Sněžné jámy. Pokračuji k rozcestí U čtyř pánů přes Lysou a  při západu slunce po sjezdovce dolů zpět do Rokytnice. Nádherné počasí, krásné výhledy a den na čerstvém vzduchu.

Krkonoše- západ slunce

 

Zpět jedu přes Rezek, Vítkovice až do Rychlova. Je už tma, zastavuji u malebné roubenky, zapaluji svíčku za celou naši rodinu, tady se narodila moje milovaná babička Míla, která před týdnem zemřela. Pak už zpět domů do Prahy.

Sněžné jámy

Sněžné jámy v Krkonoších

Přírodní rezervace Sněžné jámy jsou dva mohutné ledovcové kary o hloubce  215 metrů s rozpukanými žulovými stěnami  na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše. Na dně Velké sněžné jámy se nacházejí dvě ledovcová jezírka o hloubce 1,5 metru. Čedičová žíla se táhne až do výšky 1425 metrů v Malé Sněžné jámě. Nad Sněžnými jámami stojí bouda z let 1895-1897. Nejen její název, ale i podoba, připomíná krakowský hrad Wawel. Bouda slouží hlavně pohraničníkům, ale i pro případ nouze pro turisty, kteří v nepříznivém počasí zůstanou na hřebenech. Je zde rozhlasový a televizní vysílač (od roku 1960).

bouda Wawel , Sněžné jámy

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka je nízký kamenný val ve tvaru okvětí růž.  Vymezený kruhový prostor o průměru cca 30 metrů se nachází na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ valu je dodnes záhadou. Místo zvané Rosengar­ten byste poprvé našli na tzv. Mannově mapě Kr­konoš z roku 1742.

Harrachovy kameny

Výrazné žulové bloky v nadmořské výšce 1421 metrů, vystupují  nad strmým svahem Velké Kotelní jámy.

Harrachovy kameny

Labská bouda

Leží v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce. Několik set metrů od boudy se nachází pramen Labe.

Labská bouda

 

 

 

 

 

 

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *